Sprokkelingen Schilderijen in een Alkmaarse boedel In augustus 1656 stierf te Alkmaar Barbertje Cornelis.' Zij was de wedu we van ene Willem Jans, die het beroep van wieldraaier uitoefende. We kunnen Barbertje indelen bij de gegoede middenstand. Aanwijzingen daarvoor vinden we in de boedelinventaris die kort na haar dood werd opgemaakt.2 Zo mocht Barbertje zich eigenaresse noemen van twee huizen en een "camer met syn erve". Opvallend in de boedel is de aanwezigheid van maar liefst 24 schilderij en. Van ieder schilderij wordt in de inventaris verteld wat er op te zien was. Daarentegen vond men het blijkbaar niet de moeite waard om de schilders te noemen. Barbertjes collectie wordt als volgt omschreven: Schilderijen Een groot stuck schilderije van den drie koningen. Een schilderij van de Samarytaen met een vergulde lijst. Een landtschapje met een ebbenhouten lijst. Een schilderij van den koningh Seba3 met vergulden lijst. Een schilderije van Agar4 met een vergulden leer. Een schilderij van Jacobs leer,5 lijst als voren. Een slecht schilderij van Moysus. Een schilderij van Jacob ende Ragael. Een clayn schilderije van Abram met een swarte slechte lijste. Noch een clayn bouckettje. Een clayn slecht Cupido. Twee schilderije van den prins ende prinsces.6 Noch een schilderij van Moysus met een vergulden lijst. Een landtschapje met een ebben lijst. Een schilderij van St.Jans onthoofdinge met een vergulden lijst. Een groote schilderij van een gastmael met een vergulden lijst. Noch een groote schilderij van Rayntje de Vos met een eecken lijst. Noch de engelse groetenisse,met een vergulden lijst. Noch een clain bortje van 't avontmael Cristy, met een vergulden lijst. Noch een clayn schilderije van den aep ende catmet een eecken lijst. Een Cupido. Een groote caert van 't landt van beloften met een eecken lijst. Een oude schilderij van de goede vrijdach. Een conterfaytsel van Trigilandus.9

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 29