(fol.2) 10 Artic En paeter Brugman heeft gesijet tegen die van Haerlem, dat sij het quaet souden hebben, maer niet van quaetse, seggende: "Haerlem, Haerlem, duijck en laet het over UI. gaen, maer Amsterdam salt becoopen." Dit iss soo veel mijn iss bekendt van de prophesij van Brughman, en daer sijn airede veel teeckenen gebuert. Als naementlijck van de Lievrou- wekerck iss alles geschiet als iss voorsijet. Noch van het maecken vant gadt indt westeijnde vande stadt, daerin staet de Raempoordt, en het omvallen van muer bij de Seijlpoort neffens daer de schuijten afvaeren na Leijden. En de vaerdt van Alckmaer nae Schoreldam iss voort volnraeckt in den jaere 1660, maer wass eerst begost van het noort eijndt van Koedijck af tot aen Jacob Claess sluijsse Inde Sijperdijck. De brugh bij Schooreldam iss oock gemaeckt. De Waerdt iss bedijckt en de wegh alsoo genaemdt, waerdoor sij souden komen uijt den oosten. En dat soude volgenss de prophesij geschieden en onder en coninck Kaerel de Tweede. Hier staedt noch en wonderen saeck te leeren, die mijn dickmael iss ver- haelt, ten tijden dat de Huijge waerdt wass bedijckt en de wegen haer naeme kregen. Ende alsoo de heer Reijnier Koetenburgh meede een was vande bedijckers vande selfde waerdt, soo wierden de wegen ge- noemdt alss volgt: de Middelwegh, Jan Glaeijnss wegh, de Rustenbur- gherwegh, Hensbroeckerwegh, de Wegh naer Oude Nierp, de Goude wegh, ende laesten [niet ingevuld], behalleven noch twie wegen gaende naer Langedijck, voor de derde wegh gaende meede na Langedijck, twe- ten naer Oudt karspel, genaemdt de Laen. Soo haest de E. heer Coeten- burgh de naemmen vande Laen hoorde noemen, versrickte seer, omdat hij van de prophetije had gehoordt; soo dat hij en dagh a twee daerom- me seer verstelt was, seggende: "Nu geloof ick, dat het moogelijck soude gebueren dat ick gehoordt hebben; wandt in ganss Westfriesslandt geen wegh iss gelegen die de Goude wegh genaemdt iss ende Laen." Ende de- sen prophesij iss langhe tijt voor het bedijcken van de Heer Huijgen waert voorseijt, wienss kinderen van de E. heer Koetenburgh noch ver- scheijden int leeven sijn.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 28