de stadt, daer doen ter tijt de raemen stonden, een gadt in de stadtsmue- ren soude gemaeckt woorden met een brugg over de grafft vande stadt. 5 Artic. Dat daer een stuck muerss van selffs omveer inde stadss vesten souden vallen ondtrendt de Seijlpoort. 6 Arti. Dat van de voorn, kerck van Onss Lievrouwe wedder en kerck om te precken soude werde gemaeckt. Ende dat int westeijnde vande kerck en duer souden gemaeckt wor den, om daer in en uijt te gaen. 7 Artic. Dat van Alckmaer af tot aen Schoorledant toe een groote vaert souden gemaeckt wor den, en dat bij Schooreldam en groote brugh over de self- de vaerdt geleijt soude wor den. 8 Artic. Dat de Huijge waerdt be- dijckt sijnde, daer en wegh in gemaeckt souden worden, genaenrdt "de Gouden wegh", met noch een wegh genaemdt "de Laen". 9 Artic. Dat de krijssluijden uijt ten westen souden comen mit witten vaendelss ende roode kruijssen, en trecken doore het Swarte Velt over de Schotelduijnen, ende dat sij comende bij Scho- reldam gekeert souden worden. Ende dat het volck om haer te keeren souden komen uijt den oosten over de Gouden wegh en passeeren langhss de Laen. En dat slagh bij Schoreldam souden geschieden tussen de garff en de schoof; en dat sij tot Schoreldam souden woorden verslae gen, die uijt den oosten waeren gecomen; en comende terughtrecken, alss het saet gebonden souden worden, ende seggen: "Wij hebben de slag verlooren." Fragment van de kaart van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende sluizen in Kennemerland door Jan Jansz. Don, 1745*: bij Schoor1 is het "oude Swarte veldt"goed herkenbaar. Historisch- topografsche atlas, Regionaal Archief Alkmaar.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 27