In de polder Zijpe bezat hij onder meer een boomrijk buitenverblijf van 42 morgen, genaamd Zeeslot. Toen hij in oktober 1633 stierf, werd hij begraven in de Grote of Sint Laurenskerk, waar zijn grafsteen nog te zien is.18 Deze Reynier Coetenburgh moet niet verward worden met zijn negende kind en naamgenoot Reynier "de Jonge", pastoor van de Zijpe en later te Alkmaar tot zijn dood in 1663. Vader Reynier stond geestelijk onder invloed van een ijverige minderbroeder, pater Henricus Huberti Buitendijk OFM, die vanaf augustus 1622 tot zijn dood in juni 1640 als pastor (een soort onofficieel pastoor) van de St. Franciscusstatie in Alkmaar werkte. Het staat vast, dat pater Henricus de familie Coeten burgh heeft overgehaald terug te keren naar de Kerk van Rome." Pater Buitendijk was een hartelijke Brabander, geboren in Antwerpen en vóór zijn pastoraat te Alkmaar driejaar lang, met het nodige gevaar voor eigen leven en inclusief gevangenschap, werkzaam te Bolsward, waar de herinnering aan pater Jan Brugman nog levendig was.20 In de hele Ne derlanden vereerden de minderbroeders Brugman in die tijd sterk, onder andere als een man begaafd met de gave der profetie. Dat gold voor Friesland nog eens extra. Nu ontbreekt helaas het sluit stuk van het bewijs, maar wat ligt er meer voor de hand dan dat pater Henricus ook aan zijn nieuwe bekeerlingen Coeten burgh verteld heeft over voor spellingen van zijn overleden medebroeder Jan Brugman? Dat zou dan kunnen betekenen, dat de artikelen 7 t/m 9 uit de pro fetie, zij het niet letterlijk in de ze vorm, door pater Henricus zijn gesuggereerd aan de Coe- tenburghs, die natuurlijk gevoe lig waren voor elk voorteken van een spoedig herstel van de katholieke heerschappij. Dat zou dan weer betekenen, dat het Noord-Kennemer/West- friese deel van onze profetie in principe dateert uit de jaren tussen 1625 en 1633, en dit De gevel van de kerk van de St. Franciscusstatie aan de Schoutenstraat in de 17e eeuw. Tekening door C. W. Bruinvis naar een voorstelling op een gegraveerde beker, bewaard in het Stedelijk Museum te Alkmaar. Historisch-topografische atlas, Regionaal Archief Alkmaar. 19

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 19