Brugman en de Britten Van Alkmaar begon de victorie - maar ditmaal niet Met de Nederlandse spreekwoorden gaat het de laatste jaren wonderlijk toe. Een deel van die traditionele schat aan eenvoudige volkswijsheden blijft gewoon in gebruik in de betekenis die er al heel lang aan gegeven is. Een ander deel verdwijnt gewoon uit het spraakgebruik, waarschijn lijk onder andere omdat het onderwijs er veel minder werk van maakt dan vroeger. En een derde deel blijft voor het oog in gebruik, maar met een andere beteke nis dan in het verleden. Vooral sportjournalis ten gebruiken bestaande spreekwoorden nog al eens "verkeerd". Misschien verkeerd begrepen, misschien een speelse variant? Tot die derde categorie hoort nu ook de vanouds bekende zegswijze: "die kan praten als Brug- matj". Men wil er tegenwoordig vaak mee aangeven dat iemand (bijvoorbeeld een jong kind) geweldig spraakzaam is of voor zijn leeftijd al heel goed kan praten. Maar in de oorspronkelijke zegswijze "al kon je praten als Brugman, (toch krijg je je zin niet)", bete kende het "praten" (in vroeger tijd "kallen") duidelijk: pleiten, overreden, overtuigen. Wie was Brugman werkelijk? Heeft deze Brugman echt bestaan? En wie was hij dan eigenlijk? Deze vragen worden hier terecht gesteld, omdat de gemeente Alk maar al sinds 1959 twee straten naar hem noemt: de Jan Brugmanhof en de Jan Brug mankade, vlak bij elkaar gelegen in Overdie.' Het is daar een dichters- en schrijversbuurt en onze Brugman werd dus blijkbaar geëerd om zijn geschriften (die vrijwel niemand kent) - en wonderlijk genoeg niet om zijn praten (dat vrijwel iedereen kent). Nog vreemder is het, dat Brugman meer dan één straat heeft gekregen, want zo'n eer is in Alk- Johannes Brugman, predikend te Kampen in maar slechts aan Personen te beurt ge- 1455. vallen. Voorzover we weten, was Brugman 12

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 12