Herinneringen aan dr.Johan Belonje erdaad in de ti ander zeer ;gen de ver heeft de ge- irnatieven te op deze ge- nodige acties revonden. U iep Welstand iblemen met inden reage- "d van stede- prek met de it meer over- 1 worden we oorbeeld vo- at, zeer dicht men voor de Met het overlijden van dr.Johan Belonje is de laatste oprichter van Oud Alkmaar heengegaan. Op 10 december 1925 kwamen enige notabelen bijeen om een oudheidkundige vereniging op te richten. Het eerste be stuur bestond uit jhr. H. van Foreest, voorzitter, mr. R.G.J. Maas Geeste- ranus, vice-voorzitter, mr. M. Moens, penningmeester, mr. A.D. van Reg- teren Altena, secretaris, en mr. J. Belonje, vice-secretaris. Na een oproep in de Alkmaarsche Courant telde de vereniging ongeveer 50 leden. Johan Belonje werd op 17 juni 1899 te Alkmaar geboren en hij zou bijna een eeuw lang met Alk maar verbonden blijven. Hij had nog maar net de lagere school ver laten toen hij zich in 1912 bij ar chivaris Bruinvis meldde om oud schrift te leren. Liefde voor de geschiedenis behoefde Bruinvis hem niet bij te brengen, want de jeugdige Belonje had een 10 voor dat vak op zijn rapport. Deze liefde voor de historie zou blijvend zijn. Dit wordt geen biografie. Zijn zo rijke leven is uitvoerig beschreven in mijn artikel "Het leven van dr.Johan Belonje" dat in 1982 samen met een bibliografie van de hand van ir. P.S. Teeling werd uitgegeven in een boekwerk, dat het feit herdacht dat Belonje gedurende 70 jaar een vaste bezoeker was van het Alkmaarse gemeentearchief. Deze bibliografie, die meer dan 900 publicaties omvat, maakt duidelijk hoe wijd zijn interesse gebied was. We vinden publicaties vermeld over kastelen, adellijke hui zen en havezaten, over grafzerken, genealogie, heraldiek, kerkgeschiede nis, rechtsgeschiedenis, waterschappen, vestingwerken en met name ook over Alkmaar. "De oude heer Belonje", zoals hij (overigens niet tot zijn genoegen) werd genoemd, was de enige die het gehele notariële archief had doorgewerkt en mappen vol aantekeningen bezat. Hoevelen zullen in de loop der jaren van deze aantekeningen geprofiteerd hebben, alsook van zijn fenomenale kennis? Ik behoor tot degenen die hem daarvoor dankbaar mogen zijn en ook heb ik menigmaal geschiedschrijvers en met name scriptie- en dissertatieschrijvende studenten op de nestor der Alkmaarse historici attent gemaakt. Zij werden nimmer teleurgesteld, want hij was de behulpzaamheid zelve. Op zijn schrijftafel lag doorgaans Dr. Johan Belonje. Foto: collectie Regionaal Archief Alkmaar.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 7