De stenen tekstband die ooit het schoolgebouw van de Huishoud- en Industrieschool sierde, hergebruikt in een tuinmuur langs de Toussaintstraat. Foto:gemeente Alkmaar, Bureau Monumentenzorg en Archeologie. sloopt. De school werd in 1899 gebouwd naar een ontwerp van stadsar chitect Gerrit Looman. Zoals inmiddels gebruikelijk geworden is in on ze stad, werden tijdens de sloop diverse onderdelen zoal deuren, hang en sluitwerk en tegels, voorzichtig verwijderd en opgeslagen in de ge meentelijke monumentenloods, om te zijner tijd opnieuw te worden toegepast. Ook de tekstband, waarop te lezen staat "Industrie- en Huis houdschool", werd voorzichtig uit de gevel gehaald en naar de monu mentenloods gebracht. Toen enige tijd later de oude monumentenloods aan de Herculesstraat gesloopt moest worden, werd de tekstband teruggebracht naar het bouwterrein aan de Emmastraat. Gehoopt werd immers dat deze her plaatst zou kunnen worden in de nieuwbouw, die ter plekke van de ge sloopte school zou verrijzen. Uiteindelijk liep het anders. Bijna was er trouwens helemaal geen tekstband meer geweest om waar dan ook te herplaatsen. Op een gegeven moment dreigde het object alsnog vernie tigd te worden, maar een alerte buurtbewoner belde het Bureau Monu mentenzorg en Archeologie om te waarschuwen. Door snel handelen kon de tekstband worden gered. Ondertussen had een andere buurtbe woner belangstelling getoond voor de tekstband. Nadat het oude muur tje van zijn tuin langs de Toussaintstraat gesloopt was, kon de tekstband gaan dienen als voeting van een nieuw op te trekken erfafscheiding met kolommen en smeedijzeren hekken. Zo is er, zij het op het nippertje, toch nog een stukje tastbare herinne ring aan de Huishoud- en Industrieschool in het Emmakwartier te vin- 34

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 34