geschiedt door deskundige monumentenwachters die de panden van kelder tot nok controleren. Kleine reparaties worden meteen uitgevoerd. Voorts wordt een inspectierapport opgesteld waarin de bouwkundige staat wordt beschreven en noodzakelijke grote werkzaamheden worden aangegeven. Op het ogenblik worden er jaarlijks zo'n 1500 inspecties in de provincie uitgevoerd. Twintig jaar geleden begon de Noord-Holland se organisatie in het dorp Cruquius, nabij het gelijknamige stoomge maal. Daar waren ons kantoor en depot gehuisvest, van waaruit de wach ters teamsgewijs dagelijks uitzwermden over de gehele provincie. Inmiddels is het provinciale hoofdkantoor verplaatst naar Heemstede. Met de toename van de verkeersdrukte ontstond er behoefte om onze depots decentraal te huisvesten. Zo kwam er een depot in Amsterdam. Daarnaast was een depot in het noordelijk deel van Noord-Holland ge wenst. De keus viel op het nieuwe gebouw van de Historische Vereni ging Alkmaar aan de Oudegracht, waar ook het Archeologisch Centrum van de gemeente Alkmaar is gevestigd. In Alkmaar zelf inspecteren wij al jaren regelmatig alle grote monumen ten zoals de Grote Kerk, het stadhuis, de Kapelkerk, de Waag, het Hof van Sonoy en de r.k. Laurentiuskerk. Daarnaast inspecteren wij een 50- tal woonhuizen. Sinds kort (1 januari 1997) zijn wij geprivatiseerd. Dat leidde tot de mo gelijkheid om ons servicepakket uit te breiden. Zo bieden wij onze abonnees de mogelijkheid om het gewenste onderhoud te begeleiden of achteraf, op verzoek, te controleren. Aan aspirant-kopers bieden wij de mogelijkheid van een schouwrapport: bij de aankoop van een monu ment kunt u een rapport op laten maken, zodat u een goede indruk krijgt van het aangeboden object. Nadere informatie wordt verspreid door de monumentenwachters. Op werkdagen zijn zij s middags tussen 16.00 en 16.30 uur aanwezig op het kantoor Oudegracht 245, le verdieping (tel. 072-5117203). Jaap van der Veen, directeur Monumentenwacht Noord-Holland Tekstband "Industrie- en Huishoudschool" herplaatst Sinds kort is Alkmaar een bijzondere erfafscheiding rijker: in het Emma- kwartier werd de brede stenen tekstband "Industrie- en Huishoud school", die jarenlang het desbetreffende schoolgebouw aan de Emma- straat 24 sierde, opgenomen in de tuinmuur langs de Toussaintstraat ter hoogte van het hoekhuis Emmastraat 77. De Huishoud- en Industrieschool aan de Emmastraat is in 1993 ge- 33

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 33