Het gaat om een gewelfde dubbelbogige stenen brug, die meer dan 30 meter breed is en die al bijna 500 jaar bestaat. In 1500 besloot het stads bestuur om ter hoogte van de Langestraat een stenen brug te leggen over het water van de Mient ter vervanging van een houten brug die zeer vervallen was. Ze leende daartoe geld van de kerkmeesters. De Ge welfde Stenenbrug, waarvan de hoofdaanleg uit 1500 stamt, is dus een tijdgenoot van de Grote Kerk, die tussen 1470 en 1521 verrees. De brug behoort met onder meer de Grote Kerk en de Kapelkerk tot de oudste monumenten van de stad. Op de kaart van Jacob van Deventer uit omstreeks 1561 is te zien dat de brug ook toen al haar enorme breedte had. Het is niet bekend of voor de bouw een deskundige van buiten werd aangetrokken, of dat men de nodige technische expertise zelf in huis had. Overigens is niet alleen de constructie bijzonder, maar ook de vormge ving. Nog altijd siert een grote oude windroos het brugdek. Al op de stadsplattegrond van Drebbel uit 1597 is op de brug een dergelijke windroos aanwezig. Aanvankelijk was de brug voorzien van stenen borstweringen, zoals destijds voor dergelijke bruggen gebruikelijk was. Op de kaart van Drebbel uit 1597 zijn ze afgebeeld. Later werden de borstweringen vervangen door de bekende ijzeren balustrades die wij nog altijd kennen. In de Alkmaarse kroniek van Van der Woude wordt vermeld dat de brug in 1639 "vermaeckt" is. In dat jaar vonden er de nodige herstelwerk zaamheden plaats. De eerste steen hiervoor werd gelegd door het zoon tje van Jan Harxz. Schagen, de toenmalige "fabrykmeester" der stad. Te vens werd in dat jaar aan het zuideinde van de brug een "visafslagershuizie" gebouwd. Dit visafslagershuisje is in 1799 weer afge broken. Op de bekende prent van de Vismarkt naar Cornelis Pronk uit 1746 is in beeld gebracht hoe de brug met het visafslaghuisje eruit zag. De brug over de Mient had vroeger een andere naam, namelijk Platte Stenenbrug. Met deze benaming onderscheidde de brug zich van een andere brede stenen brug die de stad er in de loop van de zestiende eeuw bij kreeg: de stenen brug over het Verdronkenoord, nabij de Vis markt. Deze brug, die aanvankelijk hoger was dan de brug over de Mient, heette vroeger de Hooge Steenenbrug, maar na een ingrijpende verbouwing in de tachtiger jaren van de vorige eeuw werd zij veel vlak ker gemaakt. Sedertdien sprak men van de Platte Stenenbrug en noemde men de brug over de Mient de Gewelfde Stenenbrug. De schippers van de rondvaartboten signaleerden vorig jaar als eersten, dat de Gewelfde Stenenbrug dreigde te bezwijken. De oude brugcon- structie bleek niet meer bestand te zijn tegen de moderne verkeersbe- 31

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 31