wapen- en memorieborden die in grote aantallen in de kerk gehangen hebben worden slechts in het voorbijgaan enkele opmerkingen geplaatst. De grafzerken blijven geheel buiten beschouwing. Tot slot een academische kwestie die in het begin al kort even werd aan gestipt. Wat bijzonder intrigeert is dat niet bekend is hoe vol de kerk met kunstwerken was in de tijd vóór de beeldenstorm en hoeveel daarvan is weggehaald, vernield of verkocht (zoals het altaarstuk van Maarten van Heemskerck). Het zou interessant zijn meer te weten over dit verdwe nen kunstbezit. Een reconstructie is wellicht mogelijk en een eerste sug gestie biedt ik hierbij aan. In Berlijn bevindt zich sinds 1821 een klein altaarstuk met daarop de portretten van de Alkmaarse burgemeester Au gustus vanTeylingen en zijn vrouw. Het is omstreeks 1515-1520 geschil derd door Jacob Cornehsz van Oostsanen. Het lijkt mij mogelijk dat het in een (familie?)kapel in de Laurenskerk heeft gehangen en dat het tijdens de beeldenstorm door de familie Van Teyhngen gered werd. Ook andere schilderijen met uit Alkmaar afkomstige stichters hebben wellicht eens in de Laurenskerk gehangen. Paul Huys Janssen Noten 1S. van Hoogstraeten, Inleyding tot de liooge schoole der schilderkonst (Rotterdam, 1678, re print Utrecht, 1969) 257. 2. M.J. Bok en G. Schwartz, "Schilderen in opdracht in Holland in de 17e eeuw", Regio naal-historisch tijdschrift Holland 23 (1991) 183-195. 3. Katalog der ausgestellten Gemalde des 13.- 18. Jahrhunderts (Gemaldegalerie Berlin, Berlijn 1975) 110-111. 28

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 28