der maakt is het feit dat al zijn eruditie hem niet verhinderde een man van de praktijk te worden. Hij ambieerde geen carrière als professor, maar was gelukkig als praktizerend arts, 52 jaar lang, eerst in Alkmaar, en sinds 1557 als stadsmedicus in Delft. Al die jaren toonde hij zich een ge dreven arts en nauwkeurig waarnemer die plichtsgetrouw zijn observa ties over patiënten en hun ziektes noteerde. Aldus verzamelde hij zo'n 1350 Observationes, die verdeeld over 41 boeken tussen 1584 en 1609 werden gepubliceerd. Deze Observationes geven een fascinerend beeld van de denkwereld van Pieter van Foreest, zijn medische praktijk, zijn patiënten en hun ziektes en beslommeringen. Ook Alkmaarse cliënten treffen we in de boeken aan, zoals bijvoorbeeld Andries Willemsz. Ouds hoorn, volgens Van Foreest de rijkste man van Alkmaar in die dagen. Hoewel rijk was Oudshoorn zeker niet gelukkig: daarvoor was hij vol gens Van Foreest te gallig van constitutie en door zijn lange en magere lichaamsbouw voorbestemd tot wegkwijnen en hectische koorts. Ouds hoorn was een gevoelig man, peinzend van aanleg, en gauw bedroefd of bezorgd, al kon hij soms uitbarsten in woedeaanvallen. Slecht nieuws kon hij moeilijk verwerken. Toen zijn dochter Cornelia na een lang ziekbed overleed werd hij dan ook zo depressief dat hij langzaam uit teerde en hectische koorts kreeg. Daar kwam het bericht bovenop dat de door hem gekochte vesting Zevenbergen door een zware storm groten deels verwoest was. Oudshoorns lot was daarmee bezegeld. Weliswaar werd de hulp van Van Foreest ingeroepen, maar veel te laat, zodat diens therapieën en medicamenten niets meer uithaalden. Op 19 augustus 1555 overleed Andries Willemsz. Oudshoorn. Zijn weduwe Wilhelmina had jaren later meer geluk toen zij ziek in bed lag, geveld door koorts, hevige dorst, een droge zwarte tong en vreselijke pijnen en hittegevoel in de nieren. Van Foreest begreep al snel de oor zaak van haar ziekte. Wilhelmina hield van goed eten, en dat was voor een weduwe niet zonder gevaar. Goede maaltijden, zo wist Van Foreest te melden, plegen bij vrouwen de geslachtsdrift aan te zetten, en juist daar kon Wilhelmina als eerzame weduwe geen gevolg aangeven. Het resultaat liet zich raden: verhitte nieren en een ophoping van gal, met koorts als gevolg. Met medicamenten, aderlatingen, laxeermiddelen en een licht dieet behandelde Van Foreest de zieke Wilhelmina. En met suc ces: na 17 dagen werd zij beter, "magna cum nostro honore". Twee andere Alkmaarse patiënten van Pieter van Foreest kennen we dankzij portretten van Maarten van Heemskerck zelfs van gezicht: An dries Willemsz. van Sonnevelt en diens vrouw Wilhelmina Palinck (zie de afbeeldingen). Op 14 september 1557 werd Andries Willemsz. van Sonnevelt geveld door een dubbele derdedaagse koorts, die de eerste dag 17

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 17