Een Alkmaars liedboekje uit 1735 Bij een Limburgs antiquariaat werd in het najaar van 1996 een voor Alk maar interessant liedboekje aangeboden. Het draagt de titel Het nieuw vermeerderde Alkmaars liede-boekje, bestaande in veelderhande bruylofts-liederen, herders-satigen en anderen en werd in 1735 gedrukt in Alkmaar door Si- mon van Hoolwerf. Het Regionaal Archief besloot dit werkje te kopen. Om verschillende redenen is het een bijzondere aanwinst voor de col lectie oude Alkmaarse drukken van de bibliotheek. Zo bezit het Archief al verscheidene liedboekjes. Sommige daarvan zijn in Alkmaar uitgege ven, maar een echt Alkmaars liedboekje ontbrak tot nu toe in de collec tie. Verder kan worden opgemerkt dat het liedboekje een apart genre vertegenwoordigt; het is een zoge naamd lokaal liedboekje, dat wil zeggen dat in de titel de naam van een stad of dorp voorkomt. Zo zijn er onder andere Amsterdamse, Haarlemmer, Enkhuizer, Delftse en Alkmaarse liedboekjes. In de ze ventiende eeuw had praktisch elke stad in het gewest Holland zijn ei- Hei liedboekje. Foto: Regionaal Archief Alkmaar. ggn liedbundd Dit gold ook voor sommige Noord-Hollandse dorpen, onder meer Kolhorn en Middelie. Het Kolhorner liedboek, dat in 1662 te Alkmaar werd gedrukt, is helaas verloren gegaan. Van het liedboek uit Middelie, dat in 1651 werd uitge geven te Edam, is slechts één exemplaar bewaard gebleven. Het bevindt zich in de Amsterdamse universiteitsbibliotheek. Bij de lokale liedboeken kunnen overigens twee soorten worden onder scheiden: bundels met geestelijke en bundels met wereldlijke liederen. Alkmaar komt de eer toe de plaats te zijn waar het oudste geestelijke lo kale liedboek werd gedrukt. Dat was het Pruys Liedt-boeck, dat in 1604 door Jacob de Meester voor de Nederlandse doopsgezinde gemeente in Danzig werd gedrukt. In 1607 verscheen het Tweede Pruys Liedtboeksken, wederom te Alkmaar bij dezelfde drukker. Dit wijst er op dat er in die tijd nauwe banden bestonden tussen de doopsgezinde gemeenten van beide steden. Overigens kan worden opgemerkt dat veel geestelijke lied boeken, die in de eerste helft van de zeventiende eeuw verschenen een duidelijke doopsgezinde signatuur droegen. Bekend is in dit opzicht het Liedt-boeck, inhoudende schriftuerlijcke vermaen-liederen, claeg-liederen, gliebe- den van de Alkmaarse doopsgezinde leider Hans de Ries, dat overi- 10

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 10