sen van gezamenlijke problemen in overleg met randgemeenten, de regio en de pro vincie heeft het primaat. In de optiek van Alkmaar zijn naast een sterke centrumge meente ook sterke regiogemeenten als mede- en tegenspelers noodzakelijk. Het grondbedrijf heeft reeds bewezen in de regiovorming een actieve rol te kunnen spelen en zal dit blijven doen op de weg van verdere regiovorming die Alkmaar wil gaan. Toekomst De stad verandert, het grondbedrijf verandert mee. Dat is bondig geformuleerd de conclusie uit de analyse van twee belangrijke ontwikkelingen waarin Alkmaar is betrokken: regiovorming en stedelijke vernieuwing. De vraag of de gemeente Alkmaar in de toekomst nog behoefte heeft aan een grond bedrijf, kan positief worden beantwoord. De administratieve taken van het grondbe drijf zijn onmisbaar bij de stadsontwikkeling en dat zal zo blijven. In de loop der jaren is deze wellicht wat introverte rol uitgegroeid tot de rol van gangmaker bij de stadsontwikkeling. Een nieuwe houding kenmerkt het grondbedrijf Het grondbedrijf is geen 'zwarte doos' van gemeentelijke bezittingen. Het grondbe drijf beschikt bij uitstek over de kennis die nodig is voor projectontwikkeling en - financiering, publiek-private samenwerking en gemeenschappelijke regelingen met regiogemeenten. Het grondbedrijf is evenmin een grabbelton, waaruit naar hartelust middelen kunnen worden geput om 'leuke dingen' mee te doen. Het grondbedrijf vertegenwoordigt het eigen vermogen van de gemeente. Het gericht inzetten van dit vermogen bepaalt voor een groot deel het succes van stadsontwikkelingsprojecten. Daadkracht en duidelijkheid van de kant van het grondbedrijf in de richting van pri vate partners is doorslaggevend voor projecten zoals Overstad. Daarnaast is het belangrijk voor Alkmaar als stad 'in de groei' dat het grondbedrijf voldoende armslag bij de stedelijke vernieuwing heeft. Een actief ontwikkelingsbe- drijfis een belangrijk instrument van het gemeentebestuur om groeiplannen waar te kunnen maken. Ook in de aanstormende nieuwe eeuw zal dynamiek kenmerkend zijn voor de stad Alkmaar. Onbetwist zal ook dan het gemeentelijk grondbedrijf een sleutelrol ver vullen in de veranderende stad.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 96