De structuurvisie gaat uit van versterking van de centrumfunctie van Alkmaar. Dit vereist uitbreiding van bestaande functies en toevoeging van nieuwe functies (multi functionaliteit). De historisch bepaalde omvang van de binnenstad is niet voldoende om deze ontwikkelingen op te vangen. Een uitbreiding van het centrumgebied met de stationsomgeving en Overstad is daarom een logische stap. Multifunctionaliteit Het bevorderen van de multifunctionaliteit in het centrumgebied staat centraal in de structuurvisie. Momenteel presenteren de stationsomgeving, Overstad en de binnen stad zich als drie afzonderlijke centrumdelen, die nauwelijks enige samenhang verto nen. De buitenranden van deze gebieden hebben voor een belangrijk deel een gesloten karakter. De stad toont als het ware haar gezicht niet. In de structuurvisie spreekt men van de 'onzichtbare' stad. Het centrum moet dus meer zijn dan de historische bin nenstad. Het moet ruimte bieden aan nieuwe stedelijke functies. In de structuurvisie wordt gestreefd naar het functioneel en ruimtelijk spreiden van stedelijke activiteiten waarbij een centrumdriehoek ontstaat. De samenhang tussen de drie centrumdelen moet tot uiting komen in de zogenaamde 'kanaalzone'. Deze centrale ruimte tussen de drie deelgebieden moet uitgroeien tot een nieuw multifunctioneel stadshart. Eerste en belangrijkste consequentie van deze ambitie voor Alkmaar is het vergroten van de ruimte voor de centrumvoorzieningen. Voor vrijwel alle voorzieningen is er in de toekomst meer ruimte nodig. De meeste van deze voorzieningen horen in het hart van de stad. Het hart van de stad wordt echter gevormd door bestaand en bebouwd stedelijk gebied. Het uitbreiden van de centrumfunctie gaat dus gepaard met her structurering, een ingewikkeld proces van ontwikkeling, verwerving, sloop, verande ring, herstel en vernieuwing. Een proces ook van overleg met de vele belanghebben den bij de centrumvoorzienin gen. Herstructurering van bestaand stedelijk gebied is niet alleen ingewikkeld, het is ook duur. De structuurvisie geeft daarover ech ter geen getallen. Wel spreekt men over kansenplanning en realiseringstrajecten, 'het zoda nig beïnvloeden van ontwikke lingskansen dat hetgeen men voorstaat maximaal wordt bereikt'. De cencrwndriehoek.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 93