voorbereiding en uitvoering van de verstedelijkingsopdracht uit de VTNEX grote vooruitgang in de regio geboekt. Dankzij het vertrouwen dat over en weer tussen de drie gemeentebesturen is gegroeid, en de bereidwillige samenwerking tussen de drie gemeentelijke apparaten, in het bijzonder die tussen de drie grondbedrijven, is het HAL-gebied er in geslaagd in betrekkelijke korte tijd concrete plannen te maken. De uitvoering is reeds daad werkelijk gestart. Met 75 jaar ervaring heeft het grondbedrijf van de gemeente Alkmaar zijn kennis en kunde ook in groter verband nadrukkelijk aan de dag gelegd bij de voorbereiding van de HAL-plannen. Als één van de drie HAL-grondbedrijven zal het grondbedrijf van Alkmaar zich ook de aankomende jaren voor de uitvoering van die HAL-plannen nog behoorlijk moeten inzetten. Een, weliswaar beperkt, deel van de HAL-woningen, circa 2.500 van de 12.500, zal in Alkmaar gerealiseerd worden. Het gaat daarbij echter met name om woningen op binnenstedelijke locaties. Het bouwen op deze locaties is veel al zeer complex, zoals dat in de bestaande stad nu eenmaal vaak het geval is. Structuurvisie Centrumgebied Alkmaar zal zich samen met omliggende gemeenten ontwikkelen als een samenhan gende stedelijke agglomeratie. Dit noopt tot een heroriëntatie op de centrumfunctie van Alkmaar ten opzichte van de functies van de centra in de andere delen van de agglomeratie, Heerhugowaard en Langedijk. Voor het bestuur van de gemeente Alkmaar is dit aanleiding geweest voor het opstellen van een structuurvisie voor het centrumgebied. In Noord-Holland boven het Noordzeekanaal is Alkmaar van oudsher het belangrijk ste voorzieningencentrum. Deze regionale functie van Alkmaar blijkt uit de omvang van het winkelapparaat, de dienstensector, de medische sector en de onderwijssector. Juist de laatste jaren doen zich in deze sectoren belangrijke ontwikkelingen voor. Toenemende concentratie in de dienstensector en het onderwijs en groei naar groot schaligheid van de detailhandel zijn hier voorbeelden van, maar ook het Rijksbeleid, waarbij wordt ingezet op het concentreren van wonen en werken op de knooppunten van openbaar vervoer. Concentratie en schaalvergroting leiden tot veranderingen in de stad. Met de struc tuurvisie voor het centrumgebied brengt het gemeentebestuur lijn in deze verande ringen. Bij een verdere verstedelijking van het HAL-gebied (waardoor de positie van Alkmaar in de regio, als hoofdstad van Noord-Holland-Noord, wordt versterkt) zal het zwaartepunt van het aaneengesloten stedelijk gebied in noord-oostelijke richting ver schuiven. Hiermee schuift logischerwijs dék het zwaartepunt van het centrum van Alkmaar in diezelfde richting op. Dit maakt het noodzakelijk de positie van de bin nenstad in het groter wordende centrumgebied te bepalen.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 92