medewerking van de gemeente nodig (bestemmingsplanprocedure]. De huidige verhaalsmogelijkheden voor de meerwaardeprojecten via bijvoorbeeld exploitatieverordeningen of baatbelasting lijken dus ontoereikend. De voorstellen tot invoering van een nieuwe grondexploitatieheffing, die in 1995 aan de Tweede Kamer zijn voorgelegd, zijn dan ook van grote invloed op de realisatie van de meer waardeprojecten. De HAL-gemeenten kiezen overigens onverkort voor een actief grondbeleid, wat wil zeggen dat zij tijdig de benodigde gronden trachten te verwerven. Mochten deze gronden reeds in handen zijn van particuliere exploitanten, dan kopen zij zo moge lijk van hen de grond in ruil voor een bepaald bouwvolume, dat past in het ruim telijk en volkshuisvestelijk beleid van de gemeenten. Ook de uitvoering van een (bepaald deel van een] meerwaardeproject kan onderdeel uitmaken van een exploi tatie-overeenkomst met een private partij. Op deze wijze trachten de gemeenten meer zekerheid te krijgen over de afdrachten aan het fonds voor de meerwaarde projecten. Risico's De verantwoordelijkheden en bevoegdheden met betrekking tot de risico's, activi teiten en geldstromen van en in het meerwaardefonds moeten helder zijn. Duidelijk moet zijn op welke momenten welke financiële bijdragen ter bekostiging van meerwaardeprojecten door welke gemeente moeten worden geleverd. In het meerwaardefonds ontstaan fmancierings- en beleggingsposities die rentelasten en -baten met zich meebrengen. Beheersing van dit risico door een juiste timing en fasering van ontvangsten en uitgaven, is nodig. Een en ander vereist een grondige analyse van het proces van planvorming, voorbereiding en ontwikkeling van bouw locaties en projecten. Hierbij gaat het in wezen weer om de kerntaak van het gemeentelijk grondbedrijf De uitoefening van deze kerntaak in regionaal verband is een nieuwe uitdaging waarvoor de drie gemeentelijke grondbedrijven van Heerhugowaard, Alkmaar en Langedijk zich gesteld zien. Bij de voorbereiding en uitwerking van de vereveningsopzet zijn de drie grondbe drijven dan ook intensief betrokken. Het vraagt veel creativiteit van de gemeentelijke grondbedrijven om vorm te geven aan hun functie van opdrachtgever bij de ruimtelijke ontwikkeling en grondex ploitatie in regionaal verband. Op basis van de nieuwste inzichten wat betreft het gezamenlijk dragen van risico's is door de grondbedrijfmedewerkers een financiële regeling tot stand gebracht, die kan rekenen op bestuurlijk draagvlak. Met deze vereveningsafspraken tussen regio-gemeenten loopt het HAL-gebied als stadsge west voorop.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 89