Stad van de zon In Heerhugowaard-Zuid, gelegen nabij het kruispunt van de drie lopers, is het nieuwe hart van het HAL-gebied geprojecteerd, de 'stad van de zon'. In de stad van de zon zullen wonen, werken en recreëren in een meer compacte vorm worden geconcentreerd. Bij de nieuwe woonvormen en recreatiemogelijkheden in de stad van zon staan ruimtelijke en milieukwaliteiten centraal. Duurzaamheid is daarbij het sleutelbegrip. Duurzaam bouwen, energievoorziening, waterbeheer, mobiliteit en ontwikkelingen van ecologische structuren zullen hun toepassing moeten vin den in dit nieuwe hart van de regio. Met de stad van de zon etaleert de HAL-regio zijn elan. Geestelijk vader van de stad van de zon is de stedenbouwkundige Ashok Bhalotra van Bureau Kuiper Compagnons. Dit bureau heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het opstellen van de intergemeentelijke structuurvisie HAL. Met de plannen, die in 1995 door de drie gemeenteraden werden goedgekeurd, aan vaarden de HAL-gemeenten een ambitieuze groeitaak. Deze omvat de realisatie van een groot aantal projecten op het gebied van woningbouw, werkgelegenheid, ver keersinfrastructuur, groenontwikkeling en recreatievoorzieningen. Naast de drie gemeenten participeren Rijk, Provincie en particuliere ontwikkelaars in deze pro jecten. Naast de bouw van circa 12.500 woningen is er dus besloten tot een aantal ruimte lijke investeringsprojecten met een bovengemeentelijk karakter. Deze zogenaamde 'meerwaardeprojecten' betreffen voornamelijk verkeers- en groeninfrastructuur en dienen ter verhoging van de ruimtelijke kwaliteit van het gebied. De kosten van deze projecten, die totaal op circa 240 miljoen gulden zijn begroot, zullen deels wor den opgebracht door de exploitatie van woningbouwlocaties en deels door subsi dies van Rijk en Provincie en door kostenverhaal bij marktpartijen. Bij aanvang van de gezamenlijke operatie is bepaald dat de individuele gemeenten in beginsel zelf de risico's dragen voor de grondexploitatie op hun grondgebied. Voor de bijdragen aan de meerwaardeprojecten is een vereveningsmodel afgespro ken. Dit model geeft een verdeelsleutel voor de bijdragen die de drie HAL-gemeen- ten aan de meerwaardeprojecten moeten betalen. Vooraf is vastgesteld welke pro jecten voor een bijdrage uit het meerwaardefonds in aanmerking komen. Voor de totaal elf woningbouwlocaties en voor de meerwaardeprojecten worden plannen ontwikkeld en worden calculaties opgesteld van investeringen, financie ring en opbrengsten. Hieruit worden normatieve heffingen uit de bouwexploita- ties en bijdragen aan de meerwaardeprojecten afgeleid. De drie gemeenten zullen gezamenlijk bijna 50 miljoen gulden bijdragen ter bekostiging van de meerwaar de projecten. Met het tot stand brengen van deze intergemeentelijke financierings regeling neemt het HAL-gebied als VINEX-locatie een vooruitstrevende positie in.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 87