1996: Sleutelrol in veranderende stad door Kees Kraakman Alkmaar verandert, al zolang de stad bestaat. Maatschappelijke en technische ont wikkelingen geven de stad steeds weer een ander aanzien. Plannen voor verdedi gingswerken, weg- en vaarverbindingen, wonen, werken en recreëren vragen om ruimte. Stadsontwikkeling is zo oud als de stad zelf Om huizen en bedrijven te kun nen bouwen en recreatiegebieden en wegen aan te kunnen leggen is bouwgrond nodig. In de productie van bouwgrond speelt het gemeentelijk grondbedrijf in Alkmaar de laatste 75 jaar een belangrijke rol. Met het grondbedrijf als instrument verzorgt het stadsbestuur bouwgrond, kavels voor gebouwen, groen en wegen. Doel van het grondbedijf is het produceren van bouwgrond tegen aanvaardbare kos ten, door de risico's die daaraan onvermijdelijk verbonden zijn, zichtbaar en beheers baar te maken. Het grondbedrijf tracht door een bedrijfsmatige aanpak waar moge lijk voordeel te behalen. Voordeel dat zonodig kan dienen om risico's te dragen, maar dat ook elders in de stad kan worden ingezet. Het grondbedrijf vervult dus een spilfunctie in de ruimtelijke veranderingen die in de stad plaatsvinden. Zo is het gedurende de afgelopen 75 jaar geweest. Of het in de toekomst ook zo zal zijn, is de vraag die in dit hoofdstuk aan de orde komt. De groeiende betekenis van Alkmaar als centrumstad, de daarmee samenhangende functieveranderingen in de stad, en de actieve rol die omliggende gemeenten en marktpartijen daarin vervullen, hebben de taak van het grondbedrijf bij de stadsont wikkeling, in de loop der tijd een ander aanzien gegeven. Vanwege de vele belangen die tegenwoordig in het spel zijn, is het voor het grondbedrijf vaak een kwestie van 'passen en meten'. Alkmaar maakt zich op voor een nieuwe eeuw. Met plannen die opnieuw het aanzien van stad zullen veranderen. Plannen die ook steeds vaker in nauwe samenwerking met diverse partners (regiogemeenten, maatschappelijke instellingen en onderne mers) ontwikkeld worden. Projectontwikkelaar De traditionele rol van het grondbedrijf is van administratieve aard. In de eerste tien tallen jaren na de instelling in 1920 paste het grondbedrijf als een goed boekhouder op het gemeentelijke onroerend- goedbezit. Er werd geboekt en afgeboekt. De omzet was nog zeer bescheiden. Van een actieve grondpolitiek was nog geen sprake. Gerichte grondverwerving voor grootschalige projecten kwam nog maar sporadisch

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 81