1536-1920: Voorgeschiedenis van het grondbedrijf door Michaël Lucassen Bij raadsbesluit van 7 oktober 15120 werd te Alkmaar een grondbedrijf opgericht dat op 1 januari 15121 van start ging. De instelling van het grondbedrijf was vooral een administratieve ingreep. Op het gebied van de gemeentelijke grondpolitiek had het bedrijf aanvankelijk weinig invloed. Al eeuwenlang werd door de stad grond aangekocht, verkocht en geruild om op die manier groei en vormgeving van de stad te kunnen controleren en actief stede- bouwkundige plannen te kunnen uitvoeren. Spectaculaire projecten als de aanleg van de verdedigingswerken in de middeleeuwen en de fortificaties in de 16de en 17de eeuw konden alleen worden gerealiseerd nadat de stad zich omvangrijke hoe veelheden grond had toegeëigend. Alvorens wordt ingegaan op de ontwikkelingen die leidden tot het instellen van een grondbedrijf, wordt in de eerstvolgende paragrafen nagegaan in welke mate en met welke doeleinden de stad zich in vorige eeuwen met grondverwerving bezig hield. Vestingwerken Van de middeleeuwse grondaankopen valt niet veel meer te achterhalen. In 1517, bij de plundering van Alkmaar door de Gelderse Friezen, is het stadsarchief van vóór die tijd grotendeels verloren gegaan. In 1528 kreeg de stad van keizer Karei V toestemming om de fortificatie opnieuw ter hand te nemen. Voor het maken van de plannen en het aankopen en onteigenen van de benodigde gronden waren de zogenaamde 'fabrieksmeesters' verantwoordelijk. Uit het tweede en derde kwart van de 16de eeuw zijn enkele charters bewaard geble ven die de grondverwerving ten behoeve van de vestingbouw betreffen. Het oudste dateert van 1536 en handelt over de grondruil die de stad met het aan de westzijde van de Grote Kerk gelegen St. Catharinaklooster aanging: "Ommegcpreservecrt te wesen voer eenyge invasie van vyanden ende omme 't selve tot volle effecte en perfectie te bren- ge, was van noode te hebben vierdaljfgars lants ende vier roeden uuyt dat lant 't welck toebe hoort Sinte Katharinen convent binnen Alcmaer,omme daer uuyt dat selve lant een iryeu- we vesten te maecken ende te delven,".' Op de stadsplattegrond van Jacob van Deventer uit ca. 1560 kan men zien dat de ommuring van de stad rond die tijd voor een belangrijk deel voltooid was. De hui dige Oudegracht vormde het zuidelijk deel van de vestinggracht.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 7