Kwaliteit in planuitvoering Tijdens het hele planningsproces vormt de supervisor een belangrijke schakel tussen de gemeente en de ontwikkelaars/bouwers. Deze heeft als doelstelling de partijen tot overeenstemming te brengen. Naast de coördinatie en begeleiding van dit overleg tussen de betrokken partijen zorgt hij voor de afstemming tussen de verschillende deelplannen. De genoemde randvoorwaarden zijn niet door de raad vastgesteld. De nota is echter wel aan de Welstandscommissie voorgelegd. Deze aanpak werkt voor alle betrokken partijen naar tevredenheid, mede ook omdat er op deze manier duidelijkheid bestaat omtrent de doelstellingen van de gemeente. Ook met betrekking tot de zelfbouwers wordt door de supervisor een lijst met rand voorwaarden opgesteld (deze randvoorwaarden zijn vergelijkbaar met die welke aan de ontwikkelaars worden voorgelegd). De gemeente beschikt voor de procedure voor de zelfbouwers over een draaiboek, zodat er voor alle partijen duidelijkheid is over de werkwijze van de gemeente. Conform de procedure moet het winnende ontwerp ook nog door de welstandscom missie goedgekeurd worden. Gezien de deelname van een lid van deze commissie in de jury en het overleg met de gehele commissie over de te volgen werkwijze en de inhoud van de prijsvraag, is de beoordeling door de commissie in feite een formele kwestie. De beschreven verwe zenlijking van de ontwikkelingstaak kon tot uitvoering worden gebracht dankzij de inzet van vele betrokkenen. Echter, door de realisering heeft Alkmaar de grenzen van zijn groei bereikt. Voor de verdere stedelijke ontwikkeling zal in sterke mate de aandacht op de regio moeten worden gericht. Rol grondbedrijf In het voorgaande is uitgebreid stil gestaan bij de ruimtelijke ontwikkeling van Alkmaar-Noord. Een dergelijke ontwikkeling is sterk multidisciplinair van karak ter. De stedenbouwkundige-, planologische-, volkshuisvestelijke-, financieel/eco nomische- en civieltechnische aspecten spelen allen een belangrijke rol in dit pro ces. In de beschreven projectorganisatie waren al deze disciplines vertegenwoor digd. Bedacht moet echter worden dat het leidende beginsel achter de hele operatie de overloopgedachte was; het lenigen van de woningnood in het zuidelijk deel van de provincie. Het realiseren van veel woningen in korte tijd van een aanvaardbare kwaliteit, in een leefbare omgeving, binnen de aanwezige financiële randvoorwaar den. Het grondbedrijf was primair verantwoordelijk voor de financieel-economi- sche beheersing. Daarnaast was het grondbedrijf verantwoordelijk voor de specifie ke aspecten die horen bij zijn gemeentelijke makelaarsrol, het verwerven van maag delijke grond en het uiteindelijk verkopen of in erfpacht uitgeven van bouwgrond.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 77