Het basisthema zoals hiervoor beschreven bij Daalmeer-Zuidoost (een rechthoekig verkavelingspatroon en concentratie van het groen) is in de structuurfase voor Daalmeer-Noordwest opgepakt in de vorm van een structuur bepalende kruisvormi ge centrale ruimte. Deze kruisvormige centrale ruimte wordt slechts op drie plaatsen doorsneden door de auto-ontsluitingsstructuur. Als gevolg van de langgerekte vorm van deze uit 'groene banen' samengestelde centrale ruimte ligt elke woning op maxi maal 100 meter van deze ruimte verwijderd. Tevens vormen de stroken (recreatieve) routes naar aan dit plandeel grenzende wijken en daarmee naar daarin aanwezige voorzieningen. Het kruis kan beschouwd worden als de 'ruggegraat' van het plan en is daarmee een structurerend en 'hard' gegeven. De overige delen van het plan kun nen beschouwd worden als een 'zachte' invulling. Het plan wordt ontwikkeld ten behoeve van de zogenaamde ongesubsidieerde woningbouw. Daalmeer 5 De uitbreidingswijk Daalmeer uit de jaren '80 is vooralsnog de laatste woonwijk in het noordelijk uitbreidingsgebied van Alkmaar. Het deelplan Daalmeer 5 vormt daarvan het afsluitende plan, waarbij voor de planvorming het instrument van een prijsvraag is gehanteerd. Voorwaarde was dat de uiteindelijke winnaar het plan ook conform het ontwerp zal uitvoeren. De doelstelling van de prijsvraag was om te komen tot een woonproject dat vernieuwend zou zijn zowel op het gebied van de woonkwaliteit als op het gebied van de architectuur. Eind 1989 stelde de gemeente een verkavelingsvoorstel op voor Daalmeer 5. Hierbij werd voorgesteld dat het plan- deel dat de afronding vormt van de 'as' die door de Daalmeer loopt, werd ontwikkeld door middel van een prijsvraag. De behandeling van het voorstel in een projectgroep leverde geen noemenswaardige problemen op; de projectgroep ging akkoord met het voorstel. In de eerste helft van 1990 volgde de bevestiging van de deelnemers aan de prijsvraag. De vijf deelnemers werkten vervolgens de prijsvraag uit (woningtype/schetsontwerp en definitief ontwerp), waarna in juni 1980 de beoordeling van de prijsvraag door een jury plaatsvond. Omdat de gemeente een bepaalde kwaliteit wilde realiseren, had ze de prijsvraag niet helemaal vrijgelaten. Ontwikkelaars maakten een keuze uit door de gemeente geselecteerde architecten en konden daarnaast zelf nog een architect naar eigen keuze voorstellen, waarna de gemeente definitief een architect koppelde aan één van de vijf ontwikkelaars. Het plangebied valt binnen het bestemmingsplan 'Daalmeer' en heeft hierin de bestemming 'woongebied' gekregen. Binnen deze bestemming was de bouw van woningen met de daarbij behorende garageboxen en bergingen toegestaan. De bestemming 'woongebied' is een globale bestemming. De prijsvraag heeft een aan-

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 73