gemeentelijke stedebouwkundige afdeling een coördinerende rol. Voor zover nu mogelijk is, kunnen de volgende kenmerken van de derde plangenera tie genoemd worden: - een nadrukkelijke structurering en fasering van de planvorming; - rationaliteit in de hoofdopzet; - versobering in de detaillering; - meer aandacht voor de vormgeving van het stedebouwkundig ontwerp van de hele wijk; - meer aandacht voor de samenhang tussen de afzonderlijke plandelen, zowel in functionele zin als in de vormgeving; - meer aandacht voor de 'grotere lijnen', hetzij als zichtlijnen hetzij als relatielijnen; - een heldere verkavelingsstructuur. Voorbeelden van deze derde plangeneratie zijn de plannen voor Daalmeer-Zuidoost en Daalmeer-Noordwest. Stadsdeelcentrum 'De Mare' Met betrekking tot het spreidingspatroon van de winkelvoorzieningen werd in de Structuurnota Alkmaar-Noord van 1974 gesteld dat er in dit gebied 'slechts sprake zal kunnen zijn van één stadsdeelcentrum met daarnaast een drietal buurtcentra'. Verder werd duidelijk gemaakt dat het stadsdeelcentrum weliswaar een functie voor geheel Alkmaar-Noord zou moeten vervullen, maar dat dit nimmer ten koste zou mogen gaan van de centrale functie van het in de binnenstad gelegen stadscentrum. Zou er volgens het structuurplan Alkmaar-Noord in het stadsdeelcentrum ruimte moeten zijn voor tussen de 19.200 en 21.500 m2 BVO, nader onderzoek in 1980 wees uit dat deze oppervlakte maximaal 20.000 m2 mocht bedragen. Het programma waarmee de plan vorming voor het stadsdeelcentrum van start ging, bevatte naast winkels overigens een veel groter aantal voorzieningen, zoals een bibliotheek, een kerkelijk centrum, een bioscoop met zaalaccommodaties, medische voorzieningen en bovendien boven en naast de winkels in totaal 25.000012 kantoorruimte en circa 1.200 woningen. Dit hoge aantal woningen was een gevolg van het feit dat het stadsdeelcentrum zelf slechts een gedeelte zou beslaan van het totale gebied van De Mare, een oud poldertje waarvan de contouren in de vorm van de ringsloot werden gehandhaafd. Met betrekking tot de plannen voor De Mare diende dus onderscheid te worden gemaakt tussen het stads deelcentrum en de woongebieden. Conform de werkwijze zoals deze was ontwikkeld voor de woongebieden, ging begin 1978 ook voor De Mare een ontwerpteam van start, samengesteld uit diverse deelplanarchitecten, een vertegenwoordiger van de afdeling Stedebouw en een conditionerend architect. Anders dan in de woonwijken werden door de stedebouwkundige een aantal duidelijke uitgangspunten aan het ontwerp team meegegeven. Deze uitgangspunten behelsden de volgende aspecten:

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 69