tegelijk een beëindiging. In feite vormt Huiswaard I de afsluiting van de eerste- generatieplannen, die in de grote golf van naoorlogse woningbouw tot stand zijn gebracht. Karakteristiek voor deze 'eerste-generatieplannen' zijn de volgende ele menten: - een hoog percentage hoogbouw of flats (circa 35%); - grootschaligheid van de bebouwing; - herhalingspatronen in de verkaveling; - relatief grote bouwhoogten; - een sterk fabrieksmatige bouwwijze; - een traditioneel stratenpatroon met het accent op de auto-ontsluiting; - scheiding van functies; - beperkte menging van woningtypes; - bij de opzet van het plan wordt in het algemeen weinig rekening gehouden met eventueel aanwezige landschappelijke elementen. 1972-1981 De start van Huiswaard 2 in 1973 vormde het begin van een nieuwe generatie ste- debouwkundige plannen, waarin niet alleen nieuwe vormgevingsdenkbeelden werden verwerkt, maar waarin tevens duidelijk werd ingespeeld op een aantal inmiddels ook landelijk levende tendensen en opvattingen (over de verhouding hoogbouw/laagbouw, het streven naar kleinschaligheid en de grotere aandacht voor de natuurlijke gegevenheden). Daarnaast dienden nieuwe categorieën woningzoekenden zich aan, waardoor de woningdifferentiatie moest worden aangepast (sterke toename van het percentage premie-koop- en premie-huurwoningen). Kenmerkend voor deze 'tweede-generatieplannen' zijn: - kleinschaligheid, hetgeen zowel stedebouwkundig (in de verkavelingspatronen) als bouwkundig (in hoekoplossingen, verspringingen) tot uiting komt; - herhalingspatronen komen in de verkaveling vrijwel niet meer voor; - een meer als traditioneel te typeren bouwwijze; - lagere bouwhoogten (geen flats maar 'gestapelde eengezinswoningen'); - ruimtelijke menging van de te onderscheiden onderdelen van het woning bouwprogramma; - het terugdringen van de auto en de introductie van het woonerf; - het bewust in de plannen opnemen van bestaande landschappelijke elementen; - de introductie van inspraak voor de toekomstige bewoner. Op deze wijze werden tot circa 1980 de plannen voor de volgende nieuwe uitbrei dingen tot stand gebracht: - Huiswaard 2;

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 67