Ruimtelijk Bij de ontwikkeling van Alkmaar-Noord kan een aantal plangeneraties worden onderscheiden. Per generatie zal beschreven worden welke kwaliteiten zijn nage streefd en welke aspecten kenmerkend zijn. Daaraan voorafgaand zullen de hoofd lijnen van de ruimtelijke opbouw van het totale plangebied Alkmaar-Noord en de veranderingen daarin gedurende de ontwikkelingsperiode worden geschetst. Ruimtelijk zijn in Alkmaar-Noord drie delen te onderscheiden - een zuidelijk deel ten zuiden van de Huiswaarderweg; - een centraal deel bestaande uit de wijken Huiswaard 3a en 3b, 4a en 4b en het stadsdeelcentrum; - een noordelijk deel, gevormd door de Daalmeer. In het voorgaande is reeds beschreven dat oorspronkelijk werd uitgegaan van een handvormig stadsmodel met een min of meer lineair wegenpatroon. Dit stadsmo del werd gekarakteriseerd door een centraal gesitueerde zogenaamde 'hoge rug', welke een 'stedelijk' karakter moest krijgen door een hogere woningdichtheid en een integratie van functies (woningen, winkels en kantoren). Ter weerszijden van deze 'hoge rug' zou de dichtheid afnemen, om vervolgens langs de randen ruimte te bieden aan groen en sportvelden. Op aandringen van de toenmalige gemeenteraad is deze oorspronkelijke opzet ver laten en werd gekozen voor een volstrekt andere, welke gekarakteriseerd werd door: - het buiten het nieuwbouwgebied situeren van de georganiseerde sport, en - het concentreren van de ruimte voor de ongeorganiseerde recreatie in een stads deelpark midden in het nieuwbouwgebied, ter plaatse van de oorspronkelijke 'hoge rug'. Nadat ongeveer in dezelfde periode eveneens op aandringen van de gemeenteraad besloten werd tot het 'knippen' van de tangenten - men wilde geen lange door gaande wegen -, werden de plannen voor het centrale deel van het nieuwbouwge bied ontwikkeld op basis van de volgende karakteristieken: - een wijksgewijze opbouw; - groepering van deze wijken in klaverbladvorm rond een stadsdeelcentrum; - handhaving van oude polderstructuren; - concentratie van recreatieve voorzieningen in een groot centraal gelegen stads deelpark; - scheiding van verkeerssoorten ter plaatse van de hoofdinfrastructuur en men ging ervan binnen de woonwijken. Eerste plangeneratie: tot 197 z Terwijl Huiswaard 1 in het kader van de groeikerntaak van Alkmaar het begin was van een geheel nieuwe bouwperiode, is de uitbreidingswijk stedebouwkundig

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 66