75 jaar grondbedrijf Alkmaar Alkmaar presenteert zich als ondernemende gemeente, een stad die voortdurend bouwt aan haar toekomst. Een belangrijk exponent van dit ondernemerschap is al sinds 75 jaar het gemeen telijk grondbedrijf Maatschappelijke ontwikkelingen eind vorige eeuw, gevolgd door wetgeving op ondermeer het terrein van Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting, leidden tot een grotere rol voor de gemeenten bij stadsuitleg en -sanering. Die rol was in deze periode meer regulerend van aard dan initiatiefnemend. In de eerste decennia van deze eeuw, met name in tijden van depressie waarin het particulier initia tief het liet afweten, werd een nog sterkere inbreng van gemeenten verwacht, niet in de laat- RJ-G. Bandell ste plaats om het maatschappelijk probleem van de huisvesting van de sociaal zwakkeren op te lossen. In die tijd ontstond de actieve grondpolitiek waarbij de gemeenten het initiatief van de ruimtelijke ontwikkeling naar zich toehaalden en bereid waren risico's te nemen. Gemeentelijke grondbedrij ven werden opgericht om deze nieuwe taak uit te voeren. Zo ook in Alkmaar en wel per 1 januari 1921. Deze publikatie schetst de ontwikkelingen van dit grondbedrijf in de context van een zich ontwikkelend Alkmaar, de veranderende stad. Aangevuld met de voor deze gelegenheid ingerichte tentoonstelling wordt een goed inzicht gegeven in het verleden, heden en toekomst van het grondbedrijf De rol van het grondbedrijf is anno 1996 naar mijn overtuiging na 75 jaar zeker niet uitgespeeld. De gemeente Alkmaar wil sturing blijven geven aan haar eigen ontwik keling. Niet slechts regulerend vanaf de zijlijn maar vanuit een centrale rol, in het besef dat die in samenwerking met anderen gestalte moet krijgen. De kerntaak van het grondbedrijf het produceren van bouwterrein tegen aanvaard bare kosten, ten behoeve van de beleidsterreinen volkshuisvesting, werkgelegenheid, recreatie, sport en cultuur blijft ook een gemeentelijke kerntaak. En, hoewel dit geen primaire doelstelling is: als je het goed doet, hoeft het je geen windeieren te leggen. Menige gemeente heeft ter sanering van de financiën een beroep kunnen doen op de grondbedrijfreserves. Zo ook Alkmaar. Maar als je het niet goed doet wordt het tegen-

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 5