of meer in het wilde weg overal in de binnenstad panden aankocht die in het kader van het basisplan in de toekomst gesloopt zouden moeten worden. Vooral in het oos telijk stadsdeel werd een zeer actief aankoopbeleid gevoerd. Accountantsdienst Dertig jaar lang stond De Jonge aan het roer van het gemeentelijk grondbedrijf "In al diejaren heeft de gemeentelijke accountantsdienst nooit eengoedkcurende verklaring afgegeven voor de jaarrekening en begroting. We waren het met elkaar oneens over de systematiek. De accountantsdienstging uit van een theoretisch berekeningsmodel en wij gingen uit van een prak tisch toepasbaar model. Vandaar. Maar belangrijk voor ons was dat Gedeputeerde Staten de begroting we! steeds .goedkeurde. Wel waren er vaak kntische opmerkingen van GS en dan kre gen we van het college te horen dat het volgendjaar anders moest. Dat beloofden we dan maar. Er kwam nooit iets van die belofte terecht", kijkt het voormalig hoofd van het grondbedrijf terug. Bladerend in de jaarverslagen van het grondbedrijf zien we dat het bedrijf in de loop der jaren een steeds belangrijker rol krijgt toebedeeld. Zo werkten er in 1965 zes men sen voor het grondbedrijf En hoewel de raming van het gemeentelijk investerings plan van 17 miljoen gulden (5,8 miljoen gulden voor bouwrijp maken) bij lange na niet werd gehaald omdat er onvoldoende middelen beschikbaar waren, had het grondbedrijf toch al die plannen moeten verwerken. De grond voor de bouw van een bodencentrum aan de Herculesstraat werd in 1966 als enige in erfpacht uitgegeven. In het kader van de stadssanering werden vrijwel alle huizen aan de Liefdelaan gesloopt. Ook vijf woningen aan de Akerslaan verdwenen, evenals vijf woningen aan het Baanpad en aan de Heul. In 1970 kocht de gemeente nog incidenteel opstallen aan om zodoende grip te hebben op de stadssanering. In totaal 26 panden kwamen in handen van de gemeente. Daarvan stonden er drie in het Fnidsen en acht in de twee Kanaalstraten. In oktober werd de uitbreiding van het kantoor aan de Keetgracht in gebruik genomen, een semi-permanente aanbouw in twee bouwlagen. Het grondbedrijf kreeg eindelijk meer ruimte. Burgemeester R.J. de Wit werd eind augustus geïnstalleerd. Het begin van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het grondbedrijf

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 57