het industrieterrein aan het Zeglis verkocht. Drie eind 1941 genomen verkoopbeslui- ten van gronden in het Bergerwegkwartier en aan de Frieseweg werden ingetrokken. Alle toegangswegen tot de stad werden afgesloten met versperringen. De twee houten 'kneppelbruggen' over de Kennemersingel (ter hoogte van de Nassaulaan) en over de Baansingel werden afgebroken. Tekort bouwmaterialen Toen op 8 mei 1945 mr. F.H. van Kinschot weer als burgemeester in Alkmaar terug keerde, volgden op 19 oktober verkiezingen voor een tijdelijke gemeenteraad. Met ingang van 29 november kwamen de raadscommissies weer bijeen. In dit bevrijdings jaar werden door de gemeente geen gronden aangekocht of verkocht omdat er door gebrek aan bouwmaterialen geen sprake kon zijn van bebouwing. De gemiddelde waarde van de grond in Alkmaar stond eind 1945 op 78 cent per m\ Het jaarverslag over 1945 van het grondbedrijf straalde optimisme uit. "Ons bedrijf zal zich nu op zijn taak van morgen ten volle moeten voorbereiden. Immers, honderden midden- stands- en arbeiderswoningen moeten in de eerstvolgende jaren ter leniging van den buitenge woon grote woningnood gebouwd worden. Ook dient aandacht te worden geschonken aan geschikt industrieterrein omdat enige uitbreiding van den handel en de industrie zeer zeker in het belang dezer gemeente is", aldus directeur D.G.G. Margadant. De dagelijkse activiteiten van het grondbedrijf stonden onder leiding van de boekhouder J. Koopal. De administratieve werkzaamheden voor het bedrijf vielen onder de afdeling boekhou ding van Openbare Werken. Alle ambtenaren van Openbare Werken, inclusief die van het grondbedrijf werden ingezet om te helpen bij de registratie en verdeling van het voedsel dat in mei door geallieerde bommenwerpers aan de westzijde van de stad werd gedropt. Grondprijs stijgt Alkmaars oudste woningbouwvereniging, WA (Vereniging voor Volkshuisvesting Alkmaar), was in 1946 de eerste en enige die een plan indiende voor de bouw van 23 arbeiderswoningen aan de Uitenboschstraat en de Karei Doormankade. Voor de rest gebeurde er niets. Er werd in 1946 geen meter grond door de gemeente verkocht. De waarde van de grond werd bepaald op 77 cent per m2. Die prijs steeg snel: in 1947 was de taxatiewaarde 88 cent. De polder Overdie en Achtermeer zou bouwrijp worden gemaakt, waarmee 26 hectare grond was gemoeid. Voor het grondbedrijf werd het weer leuk; de afdeling werd weer ingezet voor het doel waarvoor ze was opgericht. Onder leiding van directeur ir. H. Knol, die Margadant was opgevolgd, werden de voorbereidingen getroffen voor de stadsuitbreiding in zuidelijke richting. Vooral WA was actief In april 1947 keurde de gemeenteraad een voorstel van het college goed waarbij WA toestemming kreeg nog eens 107 woningen te bouwen ten zuiden van de

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 45