1940-197o: Stadssanering en erfpacht door Hans Koolwijk Toen wethouder mr. C.A. de Groot in 1940 zijn tweede ambtsjaar inging als de man die voor onder andere het grondbedrijf verantwoordelijk was, was de gemiddelde grond prijs in Alkmaar 97,5 cent per m\ De totale oppervlakte die bij het grondbedrijf was ondergebracht, bedroeg 133.70.15 hectare. De boekwaarde was 1.073.906,16. In tien jaar tijd was de waarde van de grond in Alkmaar nauwelijks hoger geworden. Wel had het grondbedrijf in die tien jaar de ver antwoording gekregen over dertig hectare meer grond. Het bedrijf was met het Havenbedrijf ondergebracht in de dienst Gemeentewerken aan de Keetgracht. In totaal werkten in 1940 21 ambtenaren en 33 werklieden bij Gemeentewerken. Twee ambtenaren hielden zich regelmatig bezig met grondzaken, maar werden ook ingezet voor andere administratieve werkzaamheden. Het grondbedrijf was een registratieve afdeling. Op 1 januari 1940 woonden er in Alkmaar welgeteld 32.816 mensen. Sinds 1934 was de liberaal Jhr. mr. J.H. van Kinschot burgemeester. Hij werd in het dagelijks besturen van de stad bijgestaan door de wethouders mr. CA Groot (openbare werken, grond bedrijf volkshuisvesting) G. van Slingerland (financiën, sociale zaken, personeelsza ken) en V.P. Keijsper (nutsbedrijven, slachthuis en reiniging). Van Kinschot beheerde algemene zaken, onderwijs en de keuringsdienst van waren. Burgemeester Jhr. mr.J.H. van Kinschot kwam in 1934 in Alkmaar. Grondspeculatie De commissie van bijstand van het grondbedrijf kwam maandelijks in beslotenheid bij elkaar. De socialist Couwenhoven en de anti-revolutionair Hoijtink kruisten veelvuldig de degens in de commis sie. Vooral als het ging om het verkopen van grond aan ondernemers. Couwenhoven zat nog maar een jaar in de raad en vond bij de oude rot Hoijtink (sinds 1930 raadslid) weinig weerklank met zijn angst voor moge lijke grondspeculatie. De schuld van het grondbedrijf bedroeg in 1940 252.105, plus door de gemeente vers trekte voorschotten, wat neerkwam op in totaal

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 41