Ook toen op 22 maart verder over de zaak gesproken werd, bleef hij met grote hard nekkigheid op zijn standpunt staan en vroeg nogmaals of het niet mogelijk was om slechts voor een jaar geld uit het bedrijf te nemen in plaats van ieder jaar. Uiteindelijk werd toch het voorstel van Burgemeester en Wethouders om geld uit het grondbedrijf te nemen, aangenomen door de raad, maar onder de beperking dat er geen vast bedrag of vast rentepercentage zou worden uitgekeerd, doch slechts een per keer bij Raadsbesluit vast te stellen rentebedrag. Wijziging verordening Alvorens de gewenste rente-uitkering daadwerkelijk gerealiseerd kon worden, moest echter eerst de verordening betreffende het grondbedrijf worden gewijzigd. Het voorstel tot wijziging, gedateerd 5 juli 1927, werd ten slotte zonder al te veel dis cussie op 14 juli aangenomen. Bij de overwegingen viel te lezen "dat het ter versterking van de gewone inkomsten van den dienst 1927, noodzakelijk is, zij het voorshands voor den tijd van eenjaar, het bedrijf met eene rente-mtkeering over laatstgenoemde waarde te belasten". De gewijzigde verordening werd afgekondigd op 29 augustus 1927 en gepubliceerd in het Gemeenteblad van Alkmaar, onder nr. 1066. Vervolgens werd in de periode 1928-1932 elk jaar opnieuw een 'Besluit tot aanvulling' van de gewijzigde verorde ning genomen.7 Hoewel het College in december 1925 reeds betoogd had dat zijn voorstel om het grondbedrijf rente te laten afdragen niets bijzonders was, bleek het uiteindelijk toch te gaan om een vrij uitzonderlijke handelwijze: "Behoudens een paar uitzonderingsge vallen, waartoe o.m. Alkmaar, Bergen op Zoom, Bussum, Leeuwarden, Woerden en Zaandam behooren, wordt geen rente van dit 'Vrij kapitaal' of hoe de benaming van deze rekening ook moge zijn, aan de Gemeente uitgekeerd". Aldus staat te lezen op bladzijde 6 van het eer der genoemde rapport over de 'Gemeentelijke Grondbedrijven in Nederland' uit 1932. Op zondag 15 juli 1934 overleed Dirk Schenk, 57 jaar oud, in zijn woning aan de Kennemerstraatweg te Alkmaar. De Alkmaarsche Courant maakte er de volgende dag, maandag 16 juli, uitgebreid melding van in de rubriek 'Stad en Omgeving'. Over de overledene had de krant niets dan lof Als directeur van het grondbedrijf het Marktwezen en het Sportpark, waaraan later nog de Havendienst werd toegevoegd, "heeft de heer Schenk, die een ijverige werker en een goed organisator was, uitste kend werk verricht," zo stelde de krant, en voegde daaraan toe: "Door het overlijden van den heer Schenk is de gemeente een ambtenaar ontvallen, die naast een accuraat beheerder der hem toevertrouwde gemeentediensten, een uiterst welwillend en vriendelijk man was, toegankelijk voor iedereen die iets te vragen of te bespreken had, en die door zijn 'kaufmannische' eigenschappen, voornamelijk in het grondbe drijfeen zeer verdienstelijk man is geweest."

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 37