door particuliere projectontwikkelaars. Als voorbeeld kan het Nassaukwartier wor den genoemd, een villapark aan de zuidzijde van de binnenstad, waarvan de Alkmaarse Exploitatie Maatschappij in 1907 de initiatiefneemster was geweest. In de beginfase trad de directeur van deze Maatschappij, A.G. den Boesterd, de ene keer slechts op als verkoper van gronden, de andere keer tevens als architect van de te bouwen villa's. In de hier behandelde periode hadden vader en zoon Reyendam zijn rol in dit villapark overgenomen. Villabouw waarvoor het grondbedrijf terreinen uitgaf, kwam tot stand langs de zuidzijde van de hierboven al genoemde Juliana van Stolberglaan. Een van de eersten die hier in 1925 grond kocht, was dr. Johan Michaël van Dam. De destijds zeer beken de en geliefde Alkmaarse chirurg liet er een markante vrijstaande villa neerzetten." Scholen In de jaren 1920-1940 was er in Alkmaar een enorme behoefte aan bouwgrond voor scholen, met name bij het openbaar en het katholiek onderwijs. Het was het grondbedrijf dat in deze jaren steeds de bouwgrond voor de verschil lende openbare scholen verkocht. Als eerste kwam de Gemeenteschool nr. 9 op de hoek van de Bleekerskade gereed, die al spoedig na de opening in 1926 de naam 'Rochdaleschool' kreeg, naar de gelijknamige arbeiderswijk. Daarna volgden de Lindenschool aan de Lindenlaan (1928-1929) en de Vondelschool aan de Vondclstraat (1931-1932). Al deze scholen, opgetrokken in Amsterdamse-Schoolstijl, laten duide lijk de invloed van de beroemde Hilversumse stadsarchitect Dudok zien. Met name voor de twee laatstgenoemde scholen was het nodige geld uitgetrokken voor een kunstzinnige aankleding in de vorm van glas-in-loodramen met dieren- en sprook jesmotieven. Voor de kleuters bouwde men in 1930-1931 lage, vriendelijk ogende openbare kleuterscholen aan de Dr. Schaepmankade (Elise van Calcarschool) en nabij de Lindenschool (Bosschool, inmiddels afgebrand). Intussen verrezen er ook diverse katholieke scholencomplexen. Het fraaiste is te vin den aan de Koornlaan, aan de rand van het villapark het Nassaukwartier. Tot dit complex behoort o.a. een opmerkelijk kleuterschooltje, dat sprookjestegels langs de gangmuren en een bijna oosters aandoende glas-in-lood koepel heeft. Het complex werd in 1926-1928 gebouwd op grond die bij het grondbedrijf gekocht was. De bedrijvigheid van de protestanten op het gebied van de scholenbouw was in dit tijdvak geringer dan die der overige groeperingen. In hun opdracht kwam alleen de school aan de Burgemeester Palingstraat tot stand (1927-1928). Ook voor deze school was de bouwgrond bij het grondbedrijf gekocht. Het laatste markante schoolgebouw waaraan nog voor de Tweede Wereldoorlog begonnen werd en waarvoor het grondbedrijf de grond had uitgegeven, was het ste delijk Murmelliusgymnasium (1939 e.v.) aan de Bergerhout.

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 32