De toename van de gronden was niet gelijkmatig over de jaren verdeeld, maar ver liep met sprongen. Zo kwam er in 1924 4 hectare bij tussen Kennemerstraatweg en Bleekerssloot. In 1926 werd de eerste grote grondaankoop gedaan ten westen van het Spoor. Het betrof het Land van Buren, 12 hectare groot, gelegen ten zuiden van de Bergerweg, daarna volgde de aankoop van nog eens 14 hectare land ten noorden van de Bergerweg. Uit de gemeentelijke jaarverslagen blijkt dat het bezit van het grondbedrijf nadien nog verder toenam. In de periode t934-i939 had het een omvang die varieerde van ruim 135 tot ruim 140 hectare. Grondaankopen Een van de drijfveren voor de oprichting van een gcmeentelijkgrondbedrijf was dat er behoefte was aan een gemeentelijke instelling die ervoor kon zorgen dat de gemeente bij toekomstige stadsuitbreidingen over voldoende betaalbare bouw grond voor de woningbouw zou beschikken. Inderdaad werd het merendeel van de door het grondbedrijf aangekochte gronden voor de woningbouw bestemd. Men bouwde in die jaren in Alkmaar volop voor verschillende categorieën bewoners en zo verrezen er niet alleen vele arbeiderswoningen maar ook middenstandswonin gen. Bovendien werden er op verschillende plaatsen grote villa's neergezet. Vrijwel al deze woningen, zowel de meer bescheiden als de zeer luxueuze, werden opge trokken in de toen heersende stijl van de Amsterdamse School. Het merendeel kreeg niet alleen een achtertuin, maar ook een kleine tuin aan de voorzijde. Etagebouw kwam vóór de Tweede Wereldoorlog nog niet voor in de stad. Tot de vele Alkmaarders die in deze periode naar een nieuwe woning verhuisden, behoorde ook de directeur van het grondbedrijf Schenk vestigde zich aan de Kennemerstraatweg 135, aan de rand van het Burgemeesterskwartier, in een van de royale woningen die daar door de Alkmaarse architect Laurens Groen tussen 1922 en 1929 waren gebouwd. Een belangrijke categorie gebouwen waarvoor bouwgronden beschikbaar moesten zijn, waren de scholen. In de hier te behandelen periode heerste er op het gebied van de scholenbouw een grote bedrijvigheid, met name in de nieuwe wijken die aan de zuidzijde van de stad in aanbouw waren. Voorts was er woonruimte voor bejaarden nodig en was er behoefte aan meer ziekenhuisbedden. Ook deze voorzieningen kwamen aan de zuidzijde van de stad. Grond voor arbeiderswoningbouw Een belangrijke rol op het gebied van de arbeiderswoningbouw werd in deze jaren gespeeld door de woningbouwverenigingen: het socialistische Rochdale, opgericht in 1920, het katholieke Goed Wonen, opgericht in 1916, en de Vereniging van

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 30