gemeentelijk grondbedrijf, maar over de organisatie en het te voeren beleid hadden zij ieder een andere, op veel punten tegengestelde mening. Daarbij vond Thomsen steeds burgemeester Wendelaar aan zijn zijde. De socialisten beschikten in het begin nog niet over een eigen wethouder, maar wel over een invloedrijk raadslid, tevens hun belangrijkste woordvoerder: Westerhof Hij was een warm pleitbezorger van het gemeentelijk grondbedrijf In 1923 werd hij voor het eerst wethouder, later zelfs loco-burgemeester. Artikel in Alkmaarsche Courant "Wat is eigenlijk de bedoeling der oprichting van een gemeentelijk grondbedrijf En hoe moet dat grondbedrijf ingericht zijn om die bedoeling het best te kunnen verwezenlijken? Zie daar twee vragen waarop weinigen in onze gemeente een antwoord zullen kunnen geven". Dit kon de Alkmaarse burgerij zaterdag 5 februari 1921 lezen in een groot voorpagina-artikel van de Alkmaarsche Courant. Op verzoek van de redactie probeerde wethouder Thomsen uit te leggen waar het om ging. Thomsen was betrokken geweest bij de voorbereidingen van het grondbedrijfin oprichting en was bovendien voorzitter van de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf Hij begon zijn verhaal met de vol gende woorden: "Het is duidelijk dat een welvarende en zich uitbreidende gemeente steeds grond nodig heeft. En het is ook begrijpelijk dat diegemeente dus van elkegelegenheid profiteert om de nu en in de naaste toekomst benoodigdegronden voor een behoorlijke prijs in haar bezit te krijgen. Zij doet dan als eiken koop man..." Wij zullen zijn verhaal hier niet op de voet volgen,' maar geven nog slechts een ande re passage: "Wil men een zuivere kijk op de grondbedrijfsonderneming behouden, dan moet dit bedrijf herhaaldelijk gecontroleerd worden. Dan zal men telkens weer de waarde der gronden moeten schatten en nagaan in hoeverre de boekwaarde overeenstemt, in hoeverre men dus door den aankoop winst of verlies geleden heeft". Verderop in het artikel kon men lezen hoe in de Verordening van 7 oktober 1920 werd vastgesteld dat de waarde van de bij het grondbedrijf ingebrachte gronden zo spoedig mogelijk na 1 januari 1922 en vervol gens telkens na verloop van vijfjaren door deskundigen moest worden getaxeerd. Maandag 7 februari konden de trouwe lezers van de Alkmaarsche Courant het twee de artikel over het gemeentelijk grondbedrijf bestuderen, dat opnieuw op de voorpa gina was geplaatst. Het is een vervolg op het artikel van 5 februari. Men trof er onder andere de volgende passage in aan: "Is het voordeelig voor degemeente ten behoeve van het grondbedrijf veel grond of weinig grond aan te koopen? De beantwoording van die vraag hangt geheel af van de omstandigheid of de grond op gunstige of ongunstige voorwaarden verkregen kan worden, met andere woorden, of men er winst of verlies in de toekomst van te verwachten heeft." Bang dat het nieuwe grondbedrijf lukraak zou aankopen hoefden de lezers vol gens Thomsen niet te zijn. Bewust aankopen werd nagestreefd, omdat "eenegemeen te die maar raak koopt, al heel gauw de dupe van grondspeculanten zal worden". Thomsen

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 23