van Stolberglaan en in het Plan Nooitgedacht, later Burgemeesterskwartier genaamd) en in de polder Overdie en Achtermeer (o.a. Oud-Rochdale en Uitenboschstraat). Ook ten westen van de spoorlijn was grond waarop gebouwd kon worden, zowel ten noorden als ten zuiden van de Bergerweg. Het duurde echter tot na 15130 voor 1 hier volop gebouwd zou worden. Nieuwe burgemeester en raad Op 1 december 1919 was in Alkmaar een nieuwe burgemeester geïnstalleerd, de liberaal W.C. Wendelaar. Hij ontpopte zich als een energiek bestuurder, die zich 1 Mr. W.C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar van 1919 1 tot 15133,was een^root voorstander van de instelling van een Gemeentelijk Grondbedrijf. meteen bij zijn komst inzette om de woningbouwproductie op te voeren en tevens een goed opererend gemeentelijk apparaat te realiseren, dat onder andere over een eigen grondbedrijf kon beschikken. In dezelfde tijd trad een nieuwe gemeente raad aan, de eerste die was gekozen volgens 1 de Kieswet van augustus 19151. Tot de ver- I nieuwingen die deze wet invoerde, behoorde het actief kiesrecht voor alle mannen en het passief kiesrecht voor vrouwen (dat wil zeggen dat zij niet zelf hun stem uit mochten brengen, maar wel gekozen konden worden)2. 1 De nieuwe raad week duidelij k af van de vorige. N iet alleen hadden er voor het eerst I twee vrouwen zitting in, maar ook de politieke samenstelling was gewijzigd. Met 1 name de socialisten hadden een veel sterkere stem in het geheel gekregen. Van de 151 c leden waren er nu 6 afkomstig uit de Rooms Katholieke Staatspartij en 6 uit de t S.D.A.P, de socialistische arbeiderspartij. De liberalen hadden 5 zetels, 3 voor de 2 Vrijheidsbond en 2 voor de Vrijzinnig Democraten. De twee protestantse partijen, de Christelijk Historische Unie en de Anti Revolutionaire Partij, leverden elk 1 zetel. Belangrijke wethouders uit de begintijd waren A.F. Thomsen van de liberale Vrijheidsbond en mr. A.J.M. Leesberg van de R.K. Staatspartij. Als wethouders van Financiën (Thomsen) en Publieke Werken (Leesberg) hadden beiden met het nieu- we verschijnsel grondbedrijf te maken. Beiden waren voorstander van een eigen 1

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 22