ipzo-ip4°: Grondbedrijf tot Tweede Wereldoorlog door Carla Rcigge Het was de bedoeling geweest om vanaf i januari 1921 de gronden van de gemeen te die daartoe waren aangewezen door de gemeenteraad (in praktijk: de gronden waarop gebouwd mocht worden), te laten beheren door het nieuwe gemeentelijk grondbedrijf Maar dat was begin 1921 nog niet zo toegerust als men wenste. Zo moest er eerst nog een directeur gevonden worden. Bovendien was lang niet ieder een in de stad op de hoogte van het bestaan van het nieuwe bedrijf Alvorens op deze en andere aspecten van het grondbedrijf in te gaan, eerst enkele opmerkingen van algemene aard.' Bouwgrond voor inwoners Het aantal inwoners van de stad Alkmaar nam in deze periode voortdurend toe. Op 1 januari 1920 waren er 23.778, vijfjaar later 26.472. In 1930 telde de stad al 28.001 inwoners, in 1935 was hun aantal boven de 30.000 gestegen: 30.199 mensen woon den er op 1 januari 1935. Op 1 januari 1940 was het aantal Alkmaarders toegenomen tot 31.774. Om al die mensen te kunnen huisvesten, moesten er elk jaar woningen bij komen. Bovendien moest er een achterstand worden ingelopen, ontstaan in de Eerste Wereldoorlog. Sinds het uitbreken van die oorlog was er nauwelijks gebouwd er was een groot tekort aan woningen ontstaan. Waren er in 1916 44 woningen dubbel bewoond, in 1919 was dat aantal opgelopen tot 209 woningen, terwijl er ook nog huizen waren waarin drie, vier of zelfs vijf gezinnen woonden. Er was niet alleen grote behoefte aan bouwgrond voor nieuwe huizen, maar ook aan andere voorzieningen, zoals scholen en bejaardenhuizen, en aan de bouw en uitbreiding van ziekenhuizen. In de binnenstad was in principe geen bouwgrond beschikbaar. Slechts een enkele keer vond daar nieuwbouw plaats na afbraak van oudere panden. In de wijken waar men tussen ca. 1890 en 1910 begonnen was met bouwen, was hier en daar nog wat bouwgrond overgebleven. Dat gold zowel voor de Spoorbuurt, gelegen tussen bin nenstad en station, als voor het Emmakwartier en het Nassaukwartier, aan de zuidzijde van de binnenstad. Maar de meeste bouwgrond werd daarbuiten gevon den. Bij voorbeeld in de strook tussen Westerweg en spoorlijn (o.a. Zocherbuurt en Bloemwijk), in het gebied ten zuiden van het Emmakwartier (o.a. langs de Juliana

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 21