werd speciaal gemaakt om als voorbeeld te dienen voor prenten. Zo heeft Pronk veel in opdracht van de bekende Amsterdamse uitgever Isaac Tirion gewerkt. In de diverse delen van het door Tirion uitgegeven Het verheerlijkt Nederland of Kabinet van hedendaagsche gezigten van steden, dorpen dienende tot opheldering der beschrijvinge van den Tegenwoordigen Staat der Vereenigde Nederlanden, verschenen tussen 1745 en 1774, werden enkele honderden prenten opgenomen, die naar zijn tekeningen zijn vervaar digd. Tirion was evenals Pronk doopsgezind en had een band met Alkmaar. Hij was namelijk getrouwd met de dochter van een Alkmaarse doopsge zinde "leraar" (voorganger), Hermanus Koster.7 Alkmaarse stadsgezichten Alkmaar behoort tot de eerste steden waar Pronk topografische tekenin gen gemaakt heeft. In de topografisch-historische atlas van het Regionaal Archief Alkmaar worden verschillende vroege werken van zijn hand bewaard, zoals een aantal fraaie Alkmaarse stadsgezichten uit 1727. Sommige zijn getekend op vrij kleine bladen papier, zoals de Accijnstoren (128x186 mm)8 en de Schermerpoort (149x210 mm).9 De stadsgezichten zijn voorzien van een eenvoudig getekend kader, met onderaan een brede strook die ruimte biedt aan een bijschrift (in het midden), een signatuur (links) en een jaartal (rechts).Voor de bijschriften zijn forse duidelijk leesbare blokschriftletters gebruikt, handtekening en jaartal zijn neergezet in een klein lopend schrift. Het betreft zogenaamde "gewassen pentekeningen", dat wil zeggen teke ningen die vervaardigd zijn met pen en (oostindische) inkt. Daarna wer den bepaalde onderdelen, zoals de schaduwpartijen, met behulp van een penseel "gewassen" (ingekleurd) in diverse tinten grijs, dat wil zeggen in inkt die meer of minder verdund was. De grijze schaduwpartijen, die vaak een blokachtige verschijningsvorm kregen, contrasteren sterk met de lichtpartijen. Tekeningen waar de Grote Kerk op voorkomt Op enkele tekeningen uit dat vruchtbare jaar 1727 is een prominente plaats ingeruimd voor de Grote Kerk, een imposant laat-gotisch kerkge bouw dat opgetrokken werd tussen 1470 en 1520. Zo is er het bekende blad dat de kerk vanuit het zuidoosten laat zien, terwijl de kerkgangers het gebouw verlaten.10 Het merendeel gaat modieus gekleed. Enkelen worden zelfs opgehaald door een rijk bewerkte koets met een palfrenier achterop en twee paarden ervoor. Ook een sleepkoetsje, waarvoor een paard is gespannen, staat gereed. Ten zuiden van de kerk bevond zich tot 7

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 7