zijn overzichtswerk De nieuwe schouburg der Nederlantsche kunstschilders en schilderessen (Den Haag, 1751) dat Pronk van kind af aan "tot de Teken- en Schilderkunst overhelde".2 Volgens Van Gooi was Pronks vader, zelf boekhouder, aanvankelijk tegen de keus van zijn zoon om kunstenaar te worden. De kunstminnaar Lambert ten Kate wist hem echter over te halen om Cornelis toch de gelegenheid te geven zich in de kunst te bekwamen. Een van zijn leermeesters was Arnold Boonen (1669-1729). Deze had in Amsterdam een bekend atelier, waar niet alleen Cornelis Pronk, maar ook andere kunstenaars van naam zoals Jan Maurits Quinkhard (1688-1772) en Cornelis Troost (1696-1750) wer den opgeleid. Pronk, die nooit getrouwd is geweest, heeft talrijke reizen ondernomen, eerst om portretten te schilderen, later om talloze beziens waardige en historisch interessante plekjes in de diverse provincies van het land vast te leggen. Pronk als portretschilder In de loop van de 18de eeuw werd het steeds gebruikelijker dat mensen die over voldoende geld beschikten zich heten portretteren. Soms deed men een beroep op schilders uit de eigen woonplaats. Maar met name buiten de grote artistieke centra kwam het regelmatig voor, dat men een portretschilder van elders bestelde. Zo liet men in vele kleinere plaatsen in Noord- Holland kunstenaars uit Amsterdam of Haarlem overko men. Cornelis Pronk is zijn loopbaan begonnen als portretschilder en hij genoot als zodanig een zekere reputatie tot ver buiten de eigen woonplaats. Van Gooi merkte op dat hij vele portretten vervaardigd heeft "zo te Amsterdam, als in gansch Noorthollant, doch inzon- derheit te Alkmaer, daer hy de Familie van de Heeren Portret van Simon Eikelenberg. Gravure doorJ. Houbraken naar Burgemeesteren RAS en DAEY, Cornelis Pronk. De originele tekening van Pronk is vermoedelijk nevens meer andere aanzienlykè verloren gegaan. Ontleend aan S. Eikelenberg, "Alkmaar en zyne geschiedenissen." Alkmaar, 1739. Luiden, die alle wonder wel 5

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 5