Tentoonstelling "De Grote Kerk en de restauratie" Een van de extra's van deze tiende Open Monumentendag was een ten toonstelling in de kapellen van de Grote Kerk over het kerkgebouw en de restauratie. Het initiatief hiertoe was afkomstig van ons bureau. Architectenbureau, aannemers en onderaannemers deden onmiddellijk mee, evenals de Stichting Vrienden van de Grote Kerk, de Stichting Beheer en de Weefknng. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Monumentenwacht Noord-Holland leverden een bijdrage. Samen met allerlei vrijwilligers kon er iets moois worden gemaakt. Muziek van stadsbeiaardier en stadsorganist Tot de belangrijke monumentale onderdelen van de Grote kerk behoren het 17de-eeuwse carillon en de beide orgels. Zij zijn er niet alleen om bekeken te worden, maar ook om naar te luisteren. Stadsbeiaardier Todd Fair, die elke zaterdag het carillon op de waagtoren bespeelt, kwam spe ciaal naar de Grote Kerk om daar een extra carillonconcert te geven ter opluistering van de dag. De vaste organist van de Grote Kerk, stadsorga nist Hans van Nieuwkoop, speelde de hele middag op het wereldbe roemde grote orgel, dat in de 17de eeuw werd gebouwd door de familie Van Hagerbeer en in de 18de eeuw werd gewijzigd door Schnitger. Algemene Begraafplaats: rapporten en rondleidingen Voor het eerst was er op deze tiende Open Monumentendag uitgebreid aandacht voor de Algemene Begraafplaats, aangelegd in 1829-1830 naar een ontwerp van de bekende (tuin)architect J.D. Zocher uit Haarlem. Reus. In opdracht van het Bureau Monumentenzorg en Archeologie is in de afgelopen jaren uitgebreid studie gemaakt van de begraafplaats en de grafmonumenten uit de periode 1830-1950 door twee stagiaires van de 26

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 26