Terugblik op de tiende Open Monumentendag Een van de taken van het Bureau Monumentenzorg en Archeologie is de organisatie van de Open Monumentendag, een jaarlijks terugkerend evenement op de tweede zaterdag in september. De burgerij wordt dan in de gelegenheid gesteld om tussen 10 en 17 uur gratis tal van monu menten van binnen te bekijken, die gewoonlijk voor publiek gesloten zijn of slechts tegen betaling bezichtigd kunnen worden. De Open Monumentendag van 1996 had een extra feestelijk karakter omdat het alweer de tiende keer was dat dit evenement plaats vond. Voorbereidingen Elk jaar is men al enkele maanden tevoren op ons bureau bezig met de voorbereidingen. Er wordt contact opgenomen met de eigenaren van de diverse monumenten en gevraagd of zij bereid zijn de deuren van hun pand voor het publiek te openen. Ook wordt geïnformeerd of zij voor de openstelling van hun panden hulp nodig hebben van vrijwilligers van de Historische Vereniging. Traditiegetrouw doen alle oude kerkgebou wen in de binnenstad mee. Maar ook de r.k. St. Josephkerk, een impo sante neogotische kerk juist buiten de binnenstad, is dan te bezichtigen. Daarnaast zijn onder meer diverse oude hofjes open, het stadhuis met het aangrenzende huis Het Moriaenshoofd, de Accijnstoren en diverse (voormalige) pakhuizen. Voorts verschijnt er elk jaar een boekje met beschrijvingen en foto's van de te bezichtigen monumenten, alsmede een kaartje waarop een wandel route en een fietsroute zijn aangegeven. De Grote Kerk centraal Niet alleen vooraf, ook op de dag zelf zijn onze medewerkers in de weer om alles zo goed mogelijk te laten verlopen. Velen zullen wel eens de stand van het bureau hebben bezocht, waar de Open Monumentendag gidsjes verkrijgbaar zijn, evenals allerlei ander informatie-materiaal. Meestal staan we in het stadhuis, maar ditmaal was gekozen voor de juist gerestaureerde Grote Kerk. Hier ook vond 's ochtends vroeg de officiële opening van de dag plaats door Jan Douma, de wethouder voor onder andere monumentenzorg en archeologie. Daarna presenteerde Magda van Amsterdam, de voorzitster van de Historische Vereniging, het jaar lijkse themanummer van Oud Alkmaar, getiteld 't Cieraedt van onse stadt, de Grote of Sint Laurenskerk te Alkmaar nader bekeken (geschreven door de kunsthistorica van het bureau, ondergetekende). 25

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 25