Overzichtslijst monumentale bebouwing in de gemeente Alkmaar Parkstraat 3, Huize Rosmade uit 1874, de eerste grote villa in het Kennemerpark, gebouwd door de Alkmaarse Jirma Stoel. Voorbeeld van een gemeentelijk monument aan de rand van de Binnenstad. Foto:Joop Elsittga. Binnen de grenzen van de gemeente Alkmaar is op allerlei plaatsen monumentale bebouwing te vinden, dat wil zeggen bebou wing die zo opmerkelijk is uit oogpunt van geschiedenis en/of schoonheid, dat ze verdient om met extra zorg behandeld te wor den zodat ze voor het nageslacht behouden kan blijven. Bij het lezen van het woord geschiedenis kan bijvoorbeeld gedacht worden aan het belang van de bebouwing voor de geschiedenis van stad en streek, maar ook aan architectuur historische of bouwhistorische waarden. Er zijn in de loop der tijd ver schillende benamingen in omloop gekomen, waarmee verschillende categorieën monumentale panden worden aangeduid. Zo onder scheidt men allereerst diverse soorten officieel aangewezen monumenten: - de rijksmonumenten; - de provinciale monumenten; - de gemeentelijke monumenten. Deze zijn door de verschillende overheden op monumentenlijsten geplaatst, respectievelijk de rijks monumentenlijst, de provinciale monumentenlijst en de gemeente lijke monumentenlijst. De rijks monumentenlijst is het oudste, de provinciale en de gemeentelijke monumentenlijst zijn van jongere datum (de gemeentelijke monumen tenlijst werd gepubliceerd in de Informatierubriek van ons bureau, 1995, nr. 1). Van Houtenkade 5-6-7, gebouwd in 1934 naar een ontwerp van de Alkmaarse architect S. Schaaf. Voorbeeld van een groepje karakteristieke panden. Foto:Joop Elsinga. 23

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 23