bemerkt dat er aan het zuidelijke uiteinde, tegen de bovenrand, een merkwaardig dier is aangebracht, met de kop naar beneden gericht. Aan de noordkant zal een vergelijkbaar dier gezeten hebben, maar dat ont breekt helaas. Op de tekening van Pronk is te zien dat het in 1733 ook al niet meer aanwezig was. De rouwborden In de 17de eeuw was bij een kleine groep rijke notabelen het gebruik in zwang gekomen om na de begrafenis in de buurt van het desbetreffende graf een rouwbord op te hangen, voorzien van het familiewapen. Dat het gebruik beperkt bleef tot een vrij kleine groep hangt samen met het feit dat men zowel hier als elders forse bedragen moest neertellen om zo'n rouwbord in de kerk te mogen ophangen.18 Aanvankelijk ging het om eenvoudige ruit vormige borden van bescheiden afmetingen, later werden de afmetingen groter en de vor men rijker. Zo kwamen er eerst rechthoekige rouwborden bij, bekroond door driehoekige frontons, daarna gaf men de voorkeur aan segmentboogvormige bekroningen. Ook kwam het wel voor dat men het oude ruit- model bevestigde tegen een groter, vierkant paneel, voorzien van een klein luifeltje. Zo'n vierkant paneel bood de mogelijkheid extra wapenschildjes in de hoeken te bevestigen. In het kerkinterieur dat Saenredam in 1661 heeft vastgelegd, overheersen de kleine ruit vormige borden. Ook is er, rechts op de afbeelding, in een der familiekapellen een vierkant paneel met kleine wapentjes in de hoeken te zien.Voorts hangen er aan de zuid zijde van het schip, tegen de zuidwestelijke vieringpijler, boven elkaar al twee grote rechthoekige panelen die aan elke kant een zuiltje hebben. De panelen worden bekroond door een driehoekig fron ton dat versierd is met drie bollen, twee aan weerszijden en een in de top. Op de tekening die Pronk in 1733 maakte is te zien dat er ook in het koor drie van dergelijke rouwborden hingen: een op de vieringpijler Rouwborden. Detail van de tekening door Cornelis Pronk van het interieur van de Grote Kerk. Op de voorgrond het rouwbord uit 1655 van Elisabeth van Duvenvoorde met de drie was sende maantjes. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. 13

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 13