Na de Reformatie kwam het gebouw in 1572 in handen van de her vormden. Zij hebben er tot in onze tijd hun kerkdiensten gehouden. Maar in het begin was het gebouw, zoals alle middeleeuwse kerken in ons land, een katholieke kerk. Deze was gewijd aan Sint Laurens. Vandaar dat de kerk al eeuwen lang als de Sint Laurenskerk wordt aangeduid. La ter kwam er een tweede heilige bij, Sint Matthias, maar zijn naam vindt men niet terug in die van het kerkgebouw. Sint Laurens Sint Laurens (in het Latijn: Sanctus Laurentius) geldt als een van de be langrijkste martelaren voor het christendom. Hij leefde in het midden van de 3e eeuw in Rome. Hij was diaken, vandaar dat men hem altijd afgebeeld ziet in de lange kleding die diakenen destijds droegen. Zijn taak was om het vermogen van de kerk te beheren en voor de armen te zorgen. In 258 liet keizer Valerianus, die tegen het christendom was, Laurens ge vangen nemen. Toen de keizer hem vroeg om de kerkschatten, wees hij op de armen en zei: "Zie daar de schatten der kerk". Daarop werd hij net zo lang gemarteld tot hij stierf. Eerst werd hij gegeseld, daarna op een ijzeren rooster gelegd, waaronder een vuur brandde. Laurens is door de eeuwen heen een geliefde heilige geweest (naamdag 10 augustus), aan wie vele kerken gewijd zijn. De oudste is de San Lo- renzo fuori le Mura (St. Laurenskerk buiten de stadsmuren) te Rome, in 330 gebouwd bij Laurens'graf. Een bekende Laurenskerk in ons land is de Grote of St. Laurenskerk in Rotterdam. Kleinere Laurenskerken staan o.a. in Heemskerk en Oudorp. Vaak bezaten kerken een reliek van hun heilige: een stukje van hun kle ding of een restje van hun lichaam. Ook in de Grote Kerk was een reliek van Sint Laurens aanwezig. In 1544 kreeg ene meester Huuch, goudsmid in den Haag, betaald voor een vergulde reliekhouder, die een steen be vatte waarin een stukje van het gebeente van de heilige was opgeborgen. Sint Matthias Sint Matthias (in het Latijn: Sanctus Matthias) was een tijdgenoot van Je zus. Nadat Judas Jezus verraden had tijdens het Laatste Avondmaal, werd Matthias in zijn plaats de twaalfde apostel. Hij zou speciaal in Judaea en Jeruzalem het christendom verkondigd hebben. Tenslotte werd hij bij de Hoge Raad aangeklaagd vanwege zijn prediken en ter dood veroor deeld. Hij werd gestenigd en daarna met een bijl onthoofd. Zijn naam dag is 24 februari.

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 8