Verantwoording Diverse personen en instellingen waren bij het maken van dit boekje behulpzaam. De auteur is hen veel dank verschuldigd. Speciaal moeten genoemd worden de collega's van het Bureau Monumentenzorg en Archeologie van de gemeente Alkmaar: Piet Verhoeven, hoofd van het bureau, die het hoofdstuk over de restauratie samenstelde, en Peter Bit ter, stadsarcheoloog, die de opgravingen in de kerk leidde. Voorts stads- beiaardier Todd Fair, die informatie gaf over het carillon, dr. Hans van Nieuwkoop, de vaste organist van de Grote Kerk, die gegevens verstrekte over de orgels, en Margreeth Pop-Jansen, die als redactielid van de pe riodiek Oud-Alkmaar de werkzaamheden op kritische en stimulerende wijze begeleidde. Voor de illustraties kon geput worden uit de vele foto's en dia's van de kerk van collega Joop Elsinga, de man die vanuit het Bureau Monumen tenzorg en Archeologie het kwaliteitstoezicht hield op de restauratie. De overige afbeeldingen, afkomstig uit de Topografisch-Historische Atlas van het Regionaal Archief Alkmaar en het Stedelijk Museum Alkmaar, werden gemaakt door Berend Ulrich. De plattegronden werden vervaar digd door Anne Pauptit, opzichter van de restauratie van de Grote Kerk en verbonden aan het Restauratie Advies en Begeleidingsbureau RAB/ Strategisch Monumentenbeheer (Amerongen). Literatuur De Grote Kerk is een belangrijk laatmiddeleeuws kerkgebouw dat in vele boeken en arti kelen genoemd wordt. Dat geldt ook voor diverse inventarisstukken zoals de beide kerkor gels. Voor een uitgebreide literatuurlijst biedt deze gids geen plaats. Daarom is volstaan met slechts enkele titels. C.W. Bruinvis. De bouw en versiering der Sint Laurens of Groote Kerk te Alkmaar. In Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom Haarlem, Haarlem 1904, p. 192-236. mr. P.C. Bloys van Treslong Prins en mr. J. Belonje, Genealogische en Heraldische Ge denkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Noord-Holland, deel I, Utrecht 1928. J. van Drunen. Geschiedenis van de Grote of St.Laurenskerk te Alkmaar, Alkmaar 1977. Jan Jongepier e.a, Het van Hagerbeer/ Schnitgerorgel in de Grote of St.Laurenskerk te Alkmaar, Alkmaar 1987. Carla Rogge, De grafzerkenvloer in de Grote of St.Laurenskerk te Alkmaar, Alkmaar 1995. Carla Rogge, Rapport Grote of St.Laurenskerk Alkmaar, Alkmaar 1990/ 1996. Tegelijk met dit boekje verschijnt in deel X van de Alkmaarse Historische Reeks een aan tal artikelen, gewijd aan diverse belangrijke inventarisstukken in het kerkgebouw. 76

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 76