aan de vensters. Met uitzondering van de traceringen werden hiervoor alle glas-in-lood panelen, montants en brugstaven gedemonteerd. Ook hier bleek de schade veel groter dan was verwacht. Veel vensters, die er voor het oog nog goed uitzagen, bleken bij demontage al sterk te heb ben geleden van het roestende staal. Na het herstel van het glas in lood, het natuursteenwerk en het aanbrengen van nieuwe bronzen hoofd brugstaven werden alle vensters weer op hun oorspronkelijke plek terug gebracht. Nu zijn de bronzen staven ingebed in een speciaal ontwikkelde natuursteenreparatie-mortel om roesten tegen te gaan. Op 4 november 1993 werd de exterieurrestauratie afgesloten. De interieurrestauratie (1993-1996) Vanaf het begin stond het vast, dat een interieurrestauratie zou moeten volgen. Tegelijkertijd zouden allerlei technische voorzieningen voor het nieuwe gebruik worden aangebracht. Het ontbrak op dat gebied aan bijna alles in de kerk. De hete luchtver- warming uit de eerste restauratie was nooit een succes geweest en al na enige jaren buiten gebruik gesteld, de elektrische installatie was kort voor de aanvang van de exterieurrestauratie door het nutsbedrijf afge keurd. Bovendien waren de toiletvoorzieningen minimaal, was de ge luidsinstallatie verouderd en de koffiekeuken te klein. Als eerste stap werd door de gemeente een programma van eisen ont wikkeld, waaraan het gebouw voor het nieuwe gebruik zou moeten vol doen. Voor het toekomstige beheer werd de Stichting Beheer Grote Kerk opgericht. Dankzij rijks- en gemeentesubsidies slaagde men er in om op 1 juni 1994 te starten met een restauratie, die de totale investe ring op 15 miljoen zou brengen. Na heftige discussies tussen voor- en tegenstanders werd ook besloten tot het stucadoren van het kerkschip. Hoewel de kerk pas bij de vorige restauratie ontpleisterd was, bleek dat veel Alkmaarders de warme kleur van de bakstenen wanden waren gaan waarderen. De beslissing om toch te stucadoren werd vooral inge geven door akoestische overwegin- Detail van de koperbekleding van de goten met de speciaal ontwikkelde vergaarbakconstructie. 72

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 72