werd uitgenomen en gedurende enige uren in een bak gedompeld. An dere onderdelen werden ter plaatse geïnjecteerd. Voor het nieuwe hout werd een houtsoort gekozen, die van nature resistent is tegen houtaan- tasters. De kerk in de steigers buiten met doorwerktunnels over de goten. Of al deze inspanningen ook effectief zullen zijn, moet overigens nog blijken. De kever laat zich nu eenmaal moeilijk bestrijden. Veel zal ook afhangen van de zorg, die men besteedt aan het in goede conditie hou den van dak en goten. Tot slot kon men in de herstelde constructie weer een nieuwe goot aan brengen. Gekozen werd ditmaal niet voor een gootbekleding van lood, maar van koper. De naden van de 3 meter lange gootstukken werden versterkt met popnagels en gesoldeerd. De expansie werd gecombineerd met een speciaal voor dit project ontwikkelde vergaarbak-constructie. De materiaaldikte (lmm) werd mede bepaald aan de hand van valproeven met nokleien. Als zo'n lei van de nok van het grote dak losraakt en in de goot valt, zullen er bij deze koperdikte geen gaten ontstaan. In samenhang met het herstel van de goten werden ook de nodige repa raties aan de leibedekking van alle kerkdaken uitgevoerd. De totale lei bedekking zal de komende 25 jaar overigens een keer vernieuwd moe ten worden. De leien waren nu nog te goed om te vervangen, maar ook weer te slecht om te denken, dat ze nog tot een volgende grote restaura tie mee kunnen. Een ander belangrijk onderdeel van de exterieurrestauratie was het werk

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 71