Voorwoord Tot de voornaamste monumenten van de stad behoort de Grote Kerk op de hoek van de Langestraat en de Koorstraat. Vijf jaar lang is hard ge werkt aan de restauratie van het gotische gebouw en aan het geschikt maken voor multifunctioneel gebruik. Daken, goten en vensters werden hersteld, grafzerken behoedzaam verwijderd en, nadat opgravingen waren verricht en vloerverwarming was aangelegd, met grote zorgvuldigheid teruggelegd. Bovendien werden de muren van het schip, die bij een vorige restauratie ontpleisterd waren, opnieuw voorzien van een pleister laag, zodat het grote, werelberoemde Van Hagerbeer/ Schnitgerorgel weer optimaal kan klinken. Tevens werd de restauratie van het kleine koororgel uit 1511, het oudste nog bespeelbare kerkorgel in ons land, aangepakt. Het is gebruikelijk om bij de afsluiting van een belangrijke restauratie een boekje te laten verschijnen over het herstelde gebouw. De Histori sche Vereniging Alkmaar stelde daartoe het jaarlijkse thema-nummer van haar periodiek beschikbaar. Het Bureau Monumentenzorg en Archeolo gie van onze gemeente gaf de architectuurhistorica van het bureau, Carla Rogge, de gelegenheid om de vele gegevens die zij de afgelopen jaren had verzameld over kerk en kerkinventaris verder uit te werken. De Stichting Vrienden van de Grote Kerk verleende financiële ondersteu ning. Aldus kon een handzaam boekwerkje ontstaan waarin wordt gewezen op allerlei wetenswaardigheden over het kerkgebouw, dat al eeuwenlang door velen wordt geroemd als 't Cieraedt van onse Stadt'. R.J.G. Bandell Burgemeester van Alkmaar

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 6