XIII De restauratie van de kerk Voor de instandhouding van de Grote of Sint Laurenskerk hebben onze voorouders door de eeuwen heen veel overgehad. Uit de kerkelijke re keningen blijkt dat aan het gebouw regelmatig omvangrijke onder houdswerkzaamheden werden uitgevoerd. Naast het normale onder houdswerk, zoals het herstel van de leibedekking en het loodwerk van de goten, werd men geconfronteerd met verzakkingen en andere stabili- teitsproblemen. In het begin van de 20e eeuw leidde dit uiteindelijk tot een situatie waarbij moest worden besloten tot een grote algehele restau ratie. De eerste grote 20e-eeuwse restauratie (1923-1949) In opdracht van de kerkvoogdij en onder leiding van de gerenommeer de restauratiearchitect H. van der Kloot Meijburg werd in de jaren 1923-1949 het ingrijpende werk door het bekende Alkmaarse bouwbedrijf Ringers uitgevoerd. Onder vaak moei lijke omstandigheden en gehinderd door de materiaalschaarste in de oor logsjaren wist men de enorme restau ratie tot een goed einde te brengen. Het gebouw werd van top tot teen aangepakt. De stabiliteit werd vergroot, doordat men op een aantal punten een betonskelet inbracht. De vieringtoren werd tijdelijk verwijderd om herstel werkzaamheden te kunnen verrichten. Hoewel de toen gebruikte restauratie methodes ons nu wellicht wat te ri goureus lijken en met name de ont- pleistering van alle binnenmuren ook toen al op veel weerstand stuitte, dwingt de uiteindelijke prestatie groot respect af. Zonder deze inspanningen zou de kerk zonder twijfel tot een ruï- De kerk in de steigers binnen. ne zijn vervallen. Voorspel tot de tweede grote 20e-eeuwse restauratie Materiaalschaarste heeft de kwaliteit van de eerste restauratie nadelig beïnvloed. In zijn verslag gaf de architect zelf aan, dat hij de hoofdbrug- 68

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 68