K Twee opmerkelijke zerken zijn de dubbele zerk met koperen grafplaat voor Pieter Palinc en zijn vrouw Josina van Foreest (in het zuidtransept tegen de oostmuur) en de zerk met het lijk (in de noorderkooromgang). Beide stammen uit de overgangstijd van gotiek naar renaissance rond 1550. Een nieuwe hoofdaanleg Rond 1625-1635 werd de oude zerkenvloer opnieuw aangelegd. Daarbij werd enerzijds volgens de renaissance idealen van die tijd gestreefd naar symmetrie en regelmaat, anderzijds naar de mogelijkheid om meer gra ven binnen de bestaande ruimte te kunnen bergen. Zo werd overal een standaardzerkmaat ingevoerd die juist groot genoeg was om een grafkist af te dekken. Grote oude zerken werden verkleind tot de nieuwe standaardmaat. Tevens werden geen nieuwe witte of rode zerken meer gelegd, alleen nog blauwgrijze. Grafnummers en beeldmerken Er werd een uitgebreide administratie bijgehouden van het begraven in de kerk. Het ging immers om grote aantallen: sinds de 17e eeuw lagen er ruim 1700 grafzerken. In het begin werd elke steen voor zien van een beeldmerk, later kwam een systeem van grafnummers in gebruik. Vaak zijn de beeld merken in onbruik geraakt toen het nieuwe sys teem werd ingevoerd. Maar in Alkmaar bleven de oude beeldmerken nog vele jaren in zwang, ook al stond er op elke zerk reeds lang een grafnummer. Soms werden ze voorzien van een omranding. De beeldmerken nader bekeken Wie van adel was, gebruikte als beeldmerk zijn fa miliewapen, wie er geen had, koos een andere op lossing. Bijzonder in de Grote Kerk is het grote aantal beeldmerken in de vorm van een beroepste ken: een pot voor de pottenbakker, een hoed voor de hoedenmaker, een wan voor de wannemaker, een aambeeld voor de smid, timmergereedschap voor de timmerman, een troffel voor de metselaar enz. Er zijn scheepjeszerken voor schippers (o.a. in Beeldmerk (standerdmolen) van een molenaar. Beeldmerk van de familie de Mol. HUK LEYT BKORAYE .SYMON MAERTS^CVlréRIS CERV5T DEN 4A.,t APRIL A°l63l. Beeldmerk met boven beroepsteken (kuipershamer) en onder huismerk (omgekeerde V). 64

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 64