enige God") staat er op de lijst die onderlangs het orgelbalkon loopt. Op dit balkon achter het rugwerk zit de organist zit te spelen. Op verschillende plekken is beeldhouwwerk aangebracht. Zo is er op het rugwerk een groep putti (naakte jongetjes) die een bundel van zeven pijlen, symbool van de Ze ven Verenigde Nederlan den, tussen zich in hebben. Bovenin, in het fronton, bevindt zich het wapen van Alkmaar. De orgelkas kan gesloten worden met luiken (de grootste ter wereld). Op de binnenzijde kwam een houtimitatie, waarop enge lenfiguren met muziekins trumenten. Voor de schilderingen op de buitenkant werd de be kende Alkmaarse kunste naar Caesar Boëthius van Everdingen (ca. 1617-1678) aangetrokken. Hij schilder de: 'de Triomf van koning Saul na de overwinning van David op Goliath'. Men ziet een grote poort met gotische ornamenten, ont leend aan het beroemde oxaal in de St. Joriskerk in Amersfoort. Rechts nadert koning Saul met een rode mantel om, gezeten op een De orgelluiken mei de triomftocht van koning Saul, geschilderd door de Alkmaarse schilder Caesar Boëthius van Everdingen. wlt Paard' Achter hem een groep soldaten. Ook David is aanwezig, gekleed in een pantervel en met een reusachtig zwaard waarop het hoofd van de verslagen Goliath. Links staan musicerende vrouwen en kinderen. Taferelen uit de geschiedenis van koning Saul en David komen vaker voor op orgelluiken. Dat hangt samen met het feit dat David, later koning ge worden, de psalmen maakte, die nog altijd in de kerken gezongen worden. 60

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 60