XI Het Van Hagerbeer/Schnitger orgel {46} Het grootste inventarisstuk dat in de hervormde tijd aan de Grote Kerk werd toegevoegd, is het orgel tegen de westwand. Het instrument, dat in de 17e eeuw werd gebouwd door de familie Van Hagerbeer en dat in de 18e eeuw werd verbouwd door Frans Caspar Schnitger, heeft in de loop der tijd een grote vermaardheid gekregen tot ver buiten de landsgren zen. Orgelspel bij de Hervormden Het bespelen van orgels in de kerk was in de katholieke tijd een norma le zaak geweest. De Grote Kerk in Alkmaar beschikte daartoe, zoals we reeds zagen, over twee kleine koororgels. De hervormden stonden aanvankelijk zeer gereserveerd tegenover het gebruik van orgels in kerk gebouwen. In de loop van de 17e eeuw veranderde dat. Inmiddels werden de orgels onderhouden en, indien ge wenst, vernieuwd of vervan gen door de stedelijke over heden, die zich verant woordelijk voelden voor de orgelkunst. Ook in Alkmaar was dat het geval. In 1638 besloot men tot de bouw van een groot orgel tegen de westmuur ter vervanging van de twee kleine koororgels. Het nieuwe Alkmaarse orgel diende voor begeleiding van de kerkzang. Daarnaast gaf de organist, zoals gebruike lijk in de grote steden, elke avond een concert van een uur, dat voor iedereen vrij toegankelijk was en waarbij Het grote westoigcl, gebouwd in 1638-1642 door de familie Van oa- psalmmuziek ten gehore Hagerbeer en gewijzigd in de 18e eeuw door Caspar Frans Schnitger. werd gebracht. 58

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 58