X Inrichting van de hervormde wandelkerk Tot de bekende kerksieraden in de hervormde kerk behoorden sinds het eind der 16e eeuw tekstborden van allerlei aard. Zij kregen vaak een plaats in de ruimtes buiten koor en schip, die tezamen "de wandelkerk" vormden, zoals het transept, de kooromgang en de zijbeuken. {38} Bord 'de Christelijke Zeevaart' Het meest indrukwekkende tekstbord is dat met de titel 'de Christelijke Zeevaart', in 1581 gemaakt in opdracht van het schippersgilde. Het kwam te hangen op de hoek van koor en zuidtransept, waar voorheen het schippersgilde-altaar had gestaan. Het behoort tot de vroegste en mooiste voorbeelden van dit genre borden in ons land. Op het bord staan bijbelteksten, die betrekking hebben op de scheep vaart, maar die tevens de beschouwer stimuleren tot nadenken over het christe lijk geloof. De teksten op rijm handelen over Noach (bekend van de ark), Jona (bekend vanwege zijn ver blijf in de walvis) en Pau- lus (ooit gered van een schipbreuk bij Malta). Aan beide zijden varen bootjes. Links ziet men in een me daillon de rots Veritas (Waarheid) met een nest vogels veilig tussen de woelige golven, rechts is de rots Calamitas (Ramp spoed), waar men het risi co loopt schipbreuk te lei den. Onderaan bevindt zich een landschapje met twee zeilschepen: het lin ker vaart met volle zeilen voor de wind, het rechter heeft de zeilen gestreken Tekstbord de Christelijke Zeevaartgemaakt m t5at in en moet tegen de wind opdracht van liet schippersgilde ter vervanging van het zien op te komen. schippersgilde-altaar.

Oud Alkmaar | 1996 | | pagina 54